
Jak sprzedać złote sztabki?
Stabilizacja finansowa odgrywa kluczową rolę w naszym życiu. Aby móc się nią cieszyć, konieczne jest rozsądne zarządzanie zgromadzonym majątkiem tak, by pomnażać swoje zasoby i uniknąć ich utraty. W tym celu coraz częściej inwestujemy i decydujemy się na dywersyfikację kapitału między innymi poprzez zakup kruszców. Co jednak zrobić w chwili gdy chcemy upłynnić takie aktywa jak złote sztabki? Oto zbiór najważniejszych informacji.
Po pierwsze pamiętajmy o tym, by decyzji o sprzedaży nie podejmować pod wpływem impulsu. Aby najwięcej na tym zyskać warto przeprowadzić analizę rynku, zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście bardziej będziemy potrzebować gotówki niż złota, a także zapoznać się z aktualnymi przepisami, które regulują tego rodzaju transakcje pod względem prawnym. Dopiero wtedy, gdy będziemy dysponować wszelkimi potrzebnymi informacjami można przejść do samego procesu, który wbrew pozorom nie jest skomplikowany i sprowadza się do stworzenia oferty sprzedaży, udostępnienia jej przy pomocy jednego lub kilku kanałów komunikacji, znalezienia kupca i sfinalizowania całego przedsięwzięcia w wyniku którego wymienimy metal szlachetny na ściśle określoną sumę pieniędzy.
Kiedy sprzedaż złota się opłaca?
Jedną z najważniejszych kwestii jest to, by złote sztabki sprzedać we właściwym czasie, a więc wtedy, gdy kurs tego kruszca znajduje się w fazie wzrostu lub po prostu posiada zadowalającą nas wysokość, która pozwoli nam na cieszenie się wystarczającym zarobkiem. Nie trzeba więc mówić, że kluczowe jest unikanie przeprowadzania transakcji w momencie spadku cen złota i bez właściwego przygotowania się. Róbmy to wyłącznie po zapoznaniu się ze wszystkimi zmiennymi, także z szeroko pojętą sytuacją ekonomiczną w kraju i na świecie. Nie jest bowiem tajemnicą to, że największą wartość złote sztabki osiągają w chwilach zawirowań gospodarczych, kryzysów na rynkach finansowych i wtedy, gdy społeczeństwu towarzyszy duża doza niepewności – na przykład w obliczu zagrożenia związanego z konfliktami zbrojnymi. Upłynnienie aktywów w tym czasie będzie więc rozsądną decyzją w przeciwieństwie do robienia tego w okresie wzrostu i rozwoju gospodarczego, gdy kruszec jest wyceniany znacznie gorzej. Weźmy pod uwagę również to, że prywatni inwestorzy znajdą się w najkorzystniejszej sytuacji wtedy, gdy dokonają sprzedaży złota dopiero po upływie sześciu miesięcy od jego nabycia. Nie będą musieli dzięki temu ponosić kosztów związanych z podatkiem dochodowym.
Czy sztabki złota mogą mieć różne ceny?
O tym ile zarobimy na nawiązaniu współpracy z kupcem decyduje również to, jakie konkretnie złote sztabki posiadamy. Te bowiem różnią się swoją ceną w zależności od masy, która z reguły znajduje się w przedziale od jednego do tysiąca gramów. Im większa waga, tym droższy produkt, o czym możemy przekonać się między innymi odwiedzając stronę internetową mennica-krakowska.pl/8-zlote-sztabki.
Gdzie sprzedać złote sztabki?
Doskonale wiadomo, że w dzisiejszych czasach nietrudno o spotkanie się z nieuczciwością i próbami oszustw. Jak uniknąć tego gdy przygotowujemy się do upłynnienia naszych aktywów? Trzeba podjąć rozsądny wybór w kwestii tego, komu sprzedamy złote sztabki. Możemy zrobić to przez Internet, korzystając z jednego z serwisów aukcyjnych, zagranicznych lub polskich, i szukając tym samym klientów pośród osób prywatnych. Nic nie stoi również na przeszkodzie ku temu, by wystawić ogłoszenie na jednej z lokalnych grup i pozostawić tam dane, które pozwolą zainteresowanym osobom nawiązać z nami kontakt. Jeśli nie w sieci, złote sztabki sprzedajmy w stacjonarnym przedsiębiorstwie, które zajmuje się skupem oraz sprzedażą tego metalu szlachetnego. Funkcjonują one legalnie, na jasnych zasadach i najczęściej dysponują gotowymi cennikami, które pozwalają nam na zorientowanie się, jakich kwot możemy się spodziewać i czy są one dla nas wystarczającą zachętą. Oprócz tego możemy udać się do kantoru, jubilera albo lombardu. Bezpośredni charakter transakcji, możliwość ustalenia wszystkich jej szczegółów twarzą w twarz i otrzymania zapłaty od ręki to największe atuty takiego rozwiązania. Niestety w tym przypadku naliczona zostanie spora marża, która zauważalnie obniży nasz zysk końcowy. Mowa tutaj zwłaszcza o lombardach, jednak warunki u jubilera będą nieznacznie korzystniejsze, a do tego będziemy musieli poświęcić czas potrzebny na dowiedzenie się, którzy z nich skupują złoto. Nie wszyscy bowiem się tym zajmują. Dokładnie więc przemyślmy, które z tych rozwiązań będzie dla nas najlepsze.