Jak rafinuje się i przetwarza złoto?

Myślisz, że trzeba być chemikiem, żeby zrozumieć, jak złoto zmienia się ze "skały" w ziemi w amerykańskiego orła, którego trzymasz w ręku? Pomyśl jeszcze raz!

Przedstawimy Ci, jak złoto jest rafinowane i przetwarzane oraz podkreślimy kluczową rolę, jaką odgrywa Mennica Amerykańska w produkcji jednych z najbardziej poszukiwanych złotych monet na świecie.

Od surowego złota do czystego złota

Tutaj jest trochę lekcji nauki. Istnieją nie jeden, ale dwa powszechnie stosowane procesy rafinacji złota: proces Millera i proces Wohlwilla. Inne, mniej powszechne metody to: kupelacja, inkrustacja i parting, ogniwo fizzera, aqua regia i proces pirometalurgiczny.

Według Światowej Rady Złota, proces Millera wykorzystuje gazowy chlor do ekstrakcji zanieczyszczeń, gdy złoto znajduje się w temperaturze topnienia. Zanieczyszczenia oddzielają się w postaci warstwy na powierzchni stopionego, oczyszczonego złota. Chociaż proces Millera "jest szybki i prosty", Rada zauważa, że produkuje on złoto o czystości jedynie około 99,95 procent.

Proces Wohlwilla natomiast zwiększa czystość do 99,99 procent poprzez elektrolizę. W tym procesie, odlew nieczystego złota jest wrzucany do roztworu elektrolitu składającego się z kwasu solnego i chlorku złota.

"Pod wpływem prądu elektrycznego złoto wędruje do ujemnie naładowanej elektrody (katody), gdzie jest przywracane do stanu metalicznego o wysokiej czystości, pozostawiając zanieczyszczenia jako oddzielny roztwór lub pozostałość" - informuje Światowa Rada Złota.

Kiedy moneta staje się monetą

Jak więc złoto przechodzi od obróbki do statusu monety? Tutaj przyglądamy się procesowi stosowanemu przez Mennicę Amerykańską.

Gdy złoto osiągnie pożądaną czystość, metal jest odlewany do sztabki, według strony internetowej The Spruce Crafts. Te duże metalowe sztabki zawierają ilość złota wymaganą przez mennicę. Sztabka jest walcowana do odpowiedniej grubości jako arkusz metalu, zanim reszta procesu może się odbyć.

Arkusze metalu są następnie zwijane w gigantyczne cewki. Każdy zwój przechodzi przez prasę wykrawającą, która wycina okrągłe krążki zwane półfabrykatami. Wykroje są wprowadzane do hydraulicznych pras zwijających, które automatycznie podają je do maszyny zwijającej. Przy pełnej wydajności, maszyna może wyprodukować ponad 600 monet na minutę.

Następnie, półprodukty są podgrzewane w piecu do wyżarzania, aby zmiękczyć metal. Następnie są one myte i suszone. Maszyna zwana walcarką spęczającą nakłada obrzeże wokół krawędzi wykrojów.

Następnie, wzór i napisy są dodawane w procesie zwanym strikingiem. Następnie półfabrykaty przechodzą przez prasę monetarną, która nanosi na obie strony wizerunek, kwotę waluty i dewizę. W tym momencie blankiety stają się monetami.

"Produkowane i sprzedawane dla kolekcjonerów złote monety [wykonane] przez Mennicę Amerykańską są pięknymi dziełami sztuki z metalu szlachetnego" - pisze Mennica.

Złote monety są wykonywane w wersji proof i uncirculated, w zakresie od jednej dziesiątej uncji do jednej uncji i 22 do 24 karatów. Złote monety Mennicy obejmują odmiany Złotego Amerykańskiego Orła, Złotego Amerykańskiego Bawoła i inne.

Więcej informacji znajdziesz na: http://menni.pl

Autor