Jaka jest różnica między metalami nieszlachetnymi a szlachetnymi?

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego nikt nie mówi o miedzi tak jak o złocie i srebrze? I dlaczego nie widzimy monet i biżuterii wykonanej z aluminium? Odpowiedzi na te pytania sprowadzają się do różnic pomiędzy metalami nieszlachetnymi i szlachetnymi.

Metale nieszlachetne a metale szlachetneMetale

nieszlachetne

to woły robocze świata metali. Metale te obejmują miedź, ołów, żelazo, nikiel, cynk i aluminium. Zastosowanie metali nieszlachetnych obejmuje przewody elektryczne, galwanizowane powłoki stalowe, rury, pokrycia dachowe, pojemniki na żywność, baterie i zwykłe monety używane jako waluta.

"Metale nieszlachetne występują stosunkowo często w skorupie ziemskiej, są tańsze i łatwiejsze do wydobycia niż metale szlachetne. Mimo że ceny np. miedzi i niklu są niższe niż srebra i złota, metale nieszlachetne odgrywają niezwykle ważną rolę w gospodarce światowej ze względu na ich liczne zastosowania przemysłowe" - czytamy na stronie internetowej The Assay newsletter.

Tymczasem metale szlachetne są generalnie bardziej atrakcyjne niż metale nieszlachetne dla osób, które są zainteresowane dywersyfikacją portfela i bezpieczeństwem. Do metali szlachetnych zalicza się złoto, srebro, platynę, pallad i rod.

"Metale szlachetne są cenne, ponieważ są rzadkie. Istnieje ograniczona ilość tych minerałów produkowanych każdego roku, a rzadkość jest powodem ich [odwołania]", według strony internetowej finansów osobistych The Balance.

Wśród zastosowań metali szlachetnych są biżuteria, elektronika, sprzęt medyczny, części samochodowe (takie jak katalizatory) i waluta. Jednak w przeciwieństwie do metali nieszlachetnych, metale szlachetne - w formie sztabek i monet - są również postrzegane jako środki do przechowywania bogactwa.

U.S. Bureau of Labor Statistics podsumowuje tę różnicę w ten sposób: "Metale szlachetne są rzadkie, mają duże znaczenie ekonomiczne i posiadają pożądane właściwości, takie jak odporność na korozję.

Metale nieszlachetne występują w większych ilościach

, mają mniejsze znaczenie ekonomiczne niż metale szlachetne i posiadają inne pożądane właściwości do zastosowań przemysłowych. "

Jak kupować

metale nieszlachetne i

szlachetneCodziennie ludzie mogą kupować metale nieszlachetne i szlachetne za pośrednictwem publicznie notowanych akcji i funduszy giełdowych (ETF). Oczywiście, użytkownicy przemysłowi mogą kupować rzeczywiste metale nieszlachetne i metale szlachetne. Ludzie mogą również kupować fizyczne formy metali szlachetnych, aby dodać je do swoich portfeli; o wiele bardziej niż w przypadku metali nieszlachetnych, posiadanie metali szlachetnych jest postrzegane jako sposób na dywersyfikację portfela.

Ceny rynkowe zarówno metali nieszlachetnych, jak i metali szlachetnych mogą wahać się z dnia na dzień. Można więc śledzić cenę miedzi i jednocześnie monitorować cenę złota.

Niektórzy analitycy oferują pozytywną prognozę dla metali nieszlachetnych i szlachetnych w 2021 roku. W grudniu 2020 roku serwis informacyjny Reuters podał, że miedź, żelazo i złoto - "stop" metali bazowych i szlachetnych - powinny w tym roku skorzystać na ożywieniu gospodarczym.

"Tradycyjne, bezpieczne złoto osiągnęło w tym roku rekordowe poziomy, ponieważ inwestorzy szukali schronienia przed słabnącym dolarem i globalną falą wydatków rządowych, które zagrażały rosnącej inflacji. Ceny spadły, gdy nadzieje na szczepionkę skłoniły inwestorów do przesunięcia kapitału, ale perspektywy dla złota w 2021 roku pozostają optymistyczne" - zauważa Reuters.

Czy rynek metali szlachetnych wpadł Ci w oko? Dodaj blasku swojemu portfolio dzięki złotym i srebrnym monetom i sztabkom z U.S. Money Reserve. Nasze produkty są emitowane przez rząd i posiadają gwarancję zawartości metali szlachetnych.

 

Autor