
Co to jest standard złota?
Standard złota to system monetarny, w którym waluta krajowa jest ustalana w stosunku do określonej ilości złota. Oznacza to, że można wymienić walutę na określoną ilość złota, a rząd to gwarantuje. Pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku uncję złota można było kupić za 20,67 dolara w Stanach Zjednoczonych, ₤4,24 dolara w Wielkiej Brytanii, a jednego funta brytyjskiego za 4,86 dolara.
Wielka Brytania była pierwszym krajem, który oficjalnie przyjął standard złota w 1819 roku. Stany Zjednoczone przeszły od standardu bimetalicznego do standardu złota w 1834 r. po uchwaleniu ustawy o standardzie złota (Gold Standard Act). Wiele innych krajów przyjęło ten standard w latach siedemdziesiątych XIX wieku.
Choć inwestorzy i analitycy finansowi nadal uważają standard złota za ważny, dziś żaden rząd nie stosuje tego standardu.
Historia standardu złota
Standard złota został wprowadzony w życie w Wielkiej Brytanii w 1821 roku. Początkowo podstawowym metalem monetarnym na świecie było srebro. Chociaż różne kraje sporadycznie używały złota do produkcji monet, ten metal szlachetny nie był metalem odniesienia, w stosunku do którego rządy różnych państw dostosowywały swoje waluty i inne środki wymiany.
W latach 1820-1870 wiele krajów, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, stosowało bimetaliczny standard srebra i złota. Jednak w latach 70. XIX wieku kraje takie jak USA, Francja i Niemcy przyjęły monometaliczny standard złota. Jednym z powodów tej zmiany jest wzrost podaży złota spowodowany odkryciami złota w zachodniej części Ameryki Północnej.
W okresie międzynarodowego standardu złota można było kupować i sprzedawać złoto w nieograniczonych ilościach po z góry ustalonej cenie w pieniądzu papierowym za jednostkę wagi metalu szlachetnego. Okres ten trwał tylko do 1914 roku, kiedy to rozpoczęła się I wojna światowa.
Około 14 lat później standard złota praktycznie powrócił do pełnego funkcjonowania, ale większość rządów przyjęła standard wymiany złota, ponieważ metal szlachetny stał się dość rzadki. System gold-exchange polegał na uzupełnianiu rezerw złota w bankach centralnych walutami wymienialnymi na metal szlachetny po stałym kursie.
Wielki Kryzys lat 30. XX wieku doprowadził do załamania się standardu wymiany złota i do 1937 roku żaden kraj nie stosował już międzynarodowego standardu złota. Stany Zjednoczone ustaliły nową minimalną cenę złota w dolarach, którą zagraniczne banki centralne mogły stosować przy sprzedaży i kupnie.
Specjaliści z branży określają tę praktykę jako "ustalanie ceny złota", co przyczyniło się do przywrócenia międzynarodowego standardu złota po II wojnie światowej. W okresie po II wojnie światowej rządy zazwyczaj ustalały kursy wymiany walut w oparciu o złoto lub dolara amerykańskiego.
W 1958 r. przywrócono standard złota. W ramach tego standardu większość krajów europejskich zapewniała swobodną wymienialność swojej waluty na dolary lub złoto, aby ułatwić transakcje międzynarodowe. Jednak w 1971 r. Stany Zjednoczone zawiesiły swobodną wymienialność swojej waluty na złoto po ustalonych kursach wymiany ze względu na zmniejszające się rezerwy złota i rosnący deficyt w bilansie płatniczym.
Dwa aspekty standardu złota
Standard złota pełni dwie podstawowe funkcje: krajową i międzynarodową.
Krajowy aspekt standardu złota
Standard złota pomaga regulować ilość waluty danego kraju, co jest funkcją znaną jako krajowy aspekt standardu złota. Pomaga stabilizować wewnętrzną wartość waluty i umożliwia wymianę banknotów na złoto o równoważnej wartości.
Oznacza to, że rezerwy złota w pełni wspierają emisję banknotów i utrzymują pod kontrolą wzrost emisji banknotów fiducjarnych. W ramach standardu złota rezerwy złota danego kraju regulują całkowitą wartość jego waluty.
Międzynarodowy aspekt standardu złota
Standard złota pomaga regulować i stabilizować kurs wymiany walut między krajami należącymi do standardu złota. Funkcję tę określamy mianem międzynarodowego aspektu standardu złota. Ten system monetarny wymaga, by każdy kraj członkowski ustalał wartość swojej waluty w odniesieniu do określonej wagi i czystości złota.
Ponadto władze monetarne każdego kraju zobowiązują się do kupna lub sprzedaży metalu szlachetnego w nieograniczonych ilościach po oficjalnie ustalonej cenie. Warunki te sprzyjają stabilnym relacjom między jednostkami pieniężnymi różnych krajów standardu złota, a swobodny przepływ złota pomaga zapewnić stabilne kursy walutowe.
Zasady standardu złota
Aby standard złota funkcjonował sprawnie, zainteresowane strony muszą spełnić kilka warunków, znanych jako "reguły gry" - sformułowanie to zostało po raz pierwszy użyte przez ekonomistę Johna Maynarda Keynesa w latach 20. ubiegłego wieku. Przyjrzyjmy się tym zasadom:
Swobodny przepływ złota
Nie powinno być żadnych ograniczeń w przepływie metali szlachetnych między krajami objętymi standardem złota. Kraje te mogą swobodnie importować i eksportować złoto.
Elastyczny system cen
Kraje standardu złota powinny mieć elastyczny system cenowo-kosztowy, aby zapewnić, że wzrost lub spadek podaży pieniądza spowodowany napływem lub odpływem złota będzie skutkował wzrostem lub spadkiem cen, płac lub stóp procentowych.
Elastyczna podaż pieniądza
Rządy muszą zwiększać ilość walut i kredytów, gdy złoto napływa, a zmniejszać ilość walut i kredytów, gdy metal szlachetny odpływa. Rządy mogą zapewnić elastyczną podaż pieniądza, utrzymując stałą proporcję rezerw złota w stosunku do ilości pieniądza niezłotego w obiegu.
Nieograniczony przepływ towarów
Towary i usługi powinny przemieszczać się bez żadnych ograniczeń między krajami objętymi standardem złota. W tym systemie monetarnym różnice cen między krajami są wyrażone przez nadwyżkę importu lub eksportu jednego kraju nad drugim. Nadwyżka importu lub eksportu jest korygowana poprzez napływ lub odpływ złota. Dlatego ograniczenia importu lub eksportu zakłócają automatyczne funkcjonowanie standardu złota.
Brak zadłużenia międzynarodowego
Kraje należące do standardu złota muszą unikać zadłużenia międzynarodowego. Jeśli zadłużenie zagraniczne danego kraju wzrasta, powinien on zwiększyć swój eksport, aby spłacić odsetki i kapitał.
Brak spekulacyjnych przepływów kapitału
Kraje standardu złota powinny unikać dużych przepływów kapitału między sobą. Niewielkie przepływy kapitału krótkoterminowego są jednak niezbędne do pokrycia luki w płatnościach międzynarodowych, naprawiając nierównowagę w bilansie płatniczym (BOP).
W przypadku kraju, który ma ujemny bilans płatniczy, władze monetarne mogą podnieść stopy procentowe, przyciągając dochody z innych krajów członkowskich. Takie podejście pomoże rządowi naprawić swój bilans płatniczy. Z drugiej strony, duże przepływy kapitału spowodowane niestabilnością polityczną lub gospodarczą mogą podważyć sprawne funkcjonowanie standardu złota.
Prawidłowa dystrybucja złota
Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie systemu monetarnego, należy zapewnić odpowiednie rezerwy złota i właściwą jego dystrybucję wśród krajów objętych standardem złota.
Zalety i wady standardu złota
Zalety
Poniżej przedstawiono niektóre z zalet standardu złota:
1. Prostota
Według wielu inwestorów i ekspertów finansowych standard złota jest prostym systemem monetarnym. Jest łatwy do zrozumienia i oszczędza Ci komplikacji związanych z innymi standardami monetarnymi.
2. Zaufanie społeczne
Standard złota cieszy się pełnym zaufaniem społeczeństwa, ponieważ metal szlachetny jest powszechnie akceptowany.
3. Automatyczne działanie
Ten standard monetarny działa automatycznie i nie wymaga interwencji rządu. Podaż pieniądza zależy od wielkości rezerw złota. Podaż pieniądza może się zmieniać w zależności od zmian wielkości rezerwy złota.
4. Stabilne kursy walutowe
Nieograniczony eksport i import metali szlachetnych w ramach standardu złota zapewnia stabilność kursów walutowych, promując handel międzynarodowy.
5. Stabilne ceny
Podaż złota jest często stała, więc standard złota zapobiega częstym wahaniom cen złota.
Wady
Oto główne wady standardu złota:
1. Brak niezależnej polityki monetarnej
W systemie standardu złota kraj nie ma możliwości prowadzenia polityki pieniężnej, która najlepiej odpowiadałaby jego wewnętrznej sytuacji gospodarczej, gdy jego polityka pieniężna jest narażona na wyzwania międzynarodowe.
2. Brak elastyczności
W systemie standardu złota system monetarny nie jest elastyczny. Rezerwy złota wpływają na podaż pieniądza, a zwiększenie rezerw złota jest trudne. Oznacza to, że podaż pieniądza nie jest na tyle elastyczna, by można ją było zmieniać w zależności od zmieniających się potrzeb danego kraju.
3. Kosztowna strona
Standard złota jest kosztownym systemem monetarnym, ponieważ jako środek wymiany wykorzystuje drogi metal. Ten system finansowy jest również nieekonomiczny ze względu na zużycie metalu szlachetnego podczas obiegu.
4. Rzemiosło na niepogodę
System waluty opartej na standardzie złota jest systemem na dobrą pogodę, ponieważ może działać tylko wtedy, gdy gracze przestrzegają reguł gry. Niespełnienie koniecznych warunków często prowadzi do porzucenia systemu.
Wniosek
Standard złota jest najpopularniejszym standardem monetarnym, jaki kiedykolwiek istniał. Jest to system monetarny, w którym rząd określa wartość swojej waluty w złocie i działa zgodnie z "regułami gry". Jak każdy system finansowy, ma on swoje zalety i wady.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o standardzie złota i inwestycjach w metale szlachetne, koniecznie współpracuj z doświadczonymi profesjonalistami, którzy udzielą Ci wiarygodnych informacji i porad. Możesz uzyskać informacje i wsparcie, którego potrzebujesz w Learn About Gold.
Nie tylko pomożemy Ci z poradami inwestycyjnymi, ale także dopasujemy Cię do renomowanych platform do inwestowania w złoto. Zajrzyj na naszą stronę już dziś, by zobaczyć, co mamy do zaoferowania.