Czy ceny metali szlachetnych zmierzają w górę czy w dół w 2022 roku?

W jakim kierunku zmierzają złoto i srebro w 2022 roku i na co powinieneś zwrócić uwagę? Uzyskaj prognozę cen metali szlachetnych od U.S. Money Reserve, America's Gold Authority®. Zebraliśmy najważniejsze spostrzeżenia od liderów branży i przeprowadziliśmy ekskluzywny wywiad z Alistairem Hewittem, dyrektorem ds. badań rynkowych w Światowej Radzie Złota (WGC). Prognozy są już dostępne, ale decyzja należy do Ciebie: Czy ceny złota poszybują w górę? Czy ceny srebra wzrosną?

Prognoza cen złota na 2022 rok

To będzie złoty 2022 rok, twierdzi wielu ekonomistów i analityków.

Podczas gdy brwi marszczyły się nad wzrostem Bitcoina i północnokoreańskimi rakietami, złoto zachowało zimną krew i systematycznie szło do przodu w 2017 roku, "zapewniając dwucyfrowy wzrost tylko w pierwszych 11 miesiącach" - zauważa John Reade, główny strateg rynku w World Gold Council.

Ruch cen złota w 2021 r. był "niezwykle uporządkowany" i pozostał "stosunkowo wąski, poza inspirowanym geopolitycznie ruchem powyżej 1 350 USD/oz. we wrześniu" - wyjaśnia Reade. Dzięki słabszemu dolarowi amerykańskiemu, niepokojom związanym z załamaniem rynku akcji, niestabilności geopolitycznej i uspokajającemu momentum cenowemu, złoto radziło sobie "nadzwyczaj dobrze" w 2017 roku, dodaje późniejszy raport WGC.

Co zatem może czekać ceny złota w 2022 roku?

 • Londyński inwestor Sharps Pixley przewiduje, że ceny złota spadną do poziomu 1 260 dolarów za uncję, a wzrosną do 1 400 dolarów.
 • Holenderski bank ABN Amro przewiduje, że do końca 2022 roku cena złota wyniesie 1 400 dolarów za uncję.
 • Price Futures Group również przewiduje, że ceny złota w 2022 roku będą średnio oscylować wokół 1 400 dolarów za uncję, a być może osiągną poziom 1 500 dolarów.
 • Goldman Sachs przewiduje, że w połowie 2022 roku złoto spadnie do około 1200 dolarów za uncję, ale do końca 2020 roku wzrośnie do 1375 dolarów.
 • TD Securities przewiduje, że w 2022 roku złoto będzie kosztować średnio około 1 313 dolarów za uncję, a następnie średnio 1 325 dolarów w czwartym kwartale 2022 roku.
 • Globalna grupa bankowa Macquarie przewiduje, że w 2022 roku złoto "po raz pierwszy od pięciu lat osiągnie poziom 1 400 dolarów".

Pamiętaj, że "jak każde aktywo, cena złota może gwałtownie się zmienić z wielu różnych powodów finansowych, takich jak zmiany stóp procentowych, oczekiwania inflacyjne czy ruchy na giełdzie, a to może zaskoczyć kupujących" - ostrzega Alistair Hewitt z WGC.

Nie daj się zaskoczyć. Przy cenach złota, które potencjalnie mogą osiągnąć poziom 1400 - jeśli nie 1500 dolarów za uncję - na jakie punkty zwrotne powinieneś zwracać uwagę?

Trendy na rynku złota, które warto obserwować

"W miarę wzrostu dochodów" - pisze WGC - "wzrasta popyt na złotą biżuterię i technologie zawierające złoto, takie jak smartfony i tablety. Wzrost dochodów pobudza również oszczędności, co pomaga zwiększyć popyt na złote sztabki i monety. "

Gospodarki dwóch największych rynków złota na świecie, Chin i Indii, mają wzrosnąć w 2022 roku.

W połączeniu z ekspansją gospodarek europejskich i amerykańskich, horyzont dla złota rysuje się w jasnych barwach.

Ograniczenia podaży złota

Prawo podaży i popytu ma zastosowanie do niemal każdego zasobu, czy to mleka, ropy, pieluch, czy złota. Ograniczona podaż i wysoki popyt powodują wzrost cen. Wysoka podaż i niski popyt? Niskie ceny.

"Podczas gdy prawdopodobne jest, że produkcja kopalni pozostanie na wysokim poziomie w 2022 r., wielu analityków spodziewa się, że produkcja kopalni znajdzie się pod presją spadkową w nadchodzących latach" - mówi Alistair Hewitt.

W swojej ekskluzywnej sesji Q&A z U.S. Money Reserve, Hewitt wyjaśnił, że "po spadku cen złota w 2013 roku, firmy wydobywcze ograniczyły wydatki na poszukiwanie nowych złóż złota, a rurociąg nowej produkcji wygląda cienko. "

Hewitt mówi: "Ważną informacją dla [kupującego] złoto jest jednak to, że produkcja kopalni jest ograniczona, a ten niedobór wspiera argumenty za złotem. "

Siła dolara amerykańskiego

Złoto i dolar amerykański mają na ogół odwrotną relację. Kiedy dolar jest silny, zniechęca do kupna złota, ponieważ metal ten staje się droższy w zakupie. Kiedy dolar jest słaby, złoto jest tańsze do kupienia w innych walutach.

Dolar spadł o 9,9 procent w 2017 roku, donosi NewsMax, osiągając najgorszy wynik od 14 lat. Czy greenback powróci w 2022 roku? Analitycy nie są zbyt optymistyczni.

Goldman Sachs spodziewa się "posokowatego dolara". UBS i Lombard Odier oczekują, że euro zyska w stosunku do dolara, a stratedzy francuskiego banku Société Générale widzą potknięcie dolara o kolejne 10 procent, donosi Quartz.

Jeśli dolar nadal będzie się osłabiał, może to wspierać wyższe ceny złota w 2022 roku.

"Złoto może chronić przed słabością waluty i zmiennością rynku akcji" - mówi Alistair Hewitt z World Gold Council. Dla długoterminowych posiadaczy złota w USA, "[złoto] zarabia dla nich pieniądze: około średnio 10% rocznie od 1970 roku." Wykonaj swój ruch w złoto już dziś i zapisz się, aby otrzymać darmowy zestaw informacyjny U.S. Money Reserve's Free Gold Information Kit!

Geopolityczne turbulencje

ScotiaMocatta, oddział bankowości metali kanadyjskiego Scotiabanku, bacznie obserwuje Półwysep Koreański. Jeśli sytuacja ulegnie pogorszeniu, okresy kupowania bezpiecznej przystani mogą pchnąć ceny złota wyżej w 2022 r.

Napięcia na Bliskim Wschodzie, szczególnie między Iranem a Arabią Saudyjską, są również potencjalnym czynnikiem napędzającym bezpieczną przystań. Rywalizacja pomiędzy tymi dwoma krajami może spowodować wzrost cen ropy naftowej na świecie i pośrednio wpłynąć na inflację - donosi Business Insider. Jeśli się zmaterializują, te geopolityczne ryzyka mogą zaoferować trwałe wsparcie dla cen złota na czas trwania konfliktu - czas, który jest czyimś domysłem. Brexit był w centrum uwagi w 2017 roku, ale obawy związane z rozpadem Unii Europejskiej w większości ustąpiły, mówi ScotiaMocatta, który "nie spodziewa się, by polityka europejska stanowiła duże wsparcie dla złota" w nadchodzącym roku.

Mniej barier w kupowaniu złota

Przejrzystość i efektywność poszerzają dostęp do złota dla kupujących wszędzie, wraz ze zmianami polityki w poszczególnych regionach geograficznych.

Pod koniec 2016 r. liczba potencjalnych nabywców złota na świecie wzrosła o około 1,6 mld, ponieważ złoto zostało formalnie sklasyfikowane jako akceptowalny składnik aktywów w finansach islamskich. Nowe wytyczne zwiększyły liczbę produktów ze złota zgodnych z szariatem, położyły większy nacisk na rolę fizycznego złota w transakcjach i zaoferowały branży finansów islamskich większą rolę w globalnym odkrywaniu cen złota.

W Indiach, drugim co do wielkości rynku złota na świecie, trwają plany rozwoju giełdy złota, poprawy jakości i "zapewnienia klientom dobrej obsługi przez przemysł złota" - twierdzi WGC.

Na północy, Rosja może uaktualnić swój kodeks podatkowy, aby zmniejszyć koszty zakupu złota, donosi WGC. Obecne przepisy podatkowe praktycznie uniemożliwiają kupno złota, jako że indywidualne i instytucjonalne zakupy sztabek złota są obłożone 18-procentowym podatkiem od wartości dodanej, najwyższym na świecie.

W całych Stanach Zjednoczonych coraz więcej stanów staje w obronie złota i srebra, wprowadzając przepisy dotyczące zdrowego pieniądza, które pozwalają mieszkańcom na używanie waluty z metali szlachetnych zamiast dolarów.

W połączeniu, te spadające bariery mogą wspierać rosnące ceny złota w 2022 roku.

Prognoza cen srebra na 2022 

Rok 2021 był dla srebra przejażdżką roller-coasterem. Ceny srebra jechały wysoko na optymizmie aż do lata, kiedy to ceny spadły do 1,5 rocznego minimum, zauważa Kitco.com.

Podczas gdy kupujący srebro nie powinni spodziewać się fajerwerków w 2022 roku, ogólny sentyment wśród analityków jest taki, że ceny srebra pozostaną na stałym poziomie, jeśli nie będą stale rosły przez cały rok.

W raporcie FocusEconomics, zawierającym prognozy z kilkunastu różnych źródeł, najniższa średnia cena srebra w 2022 roku wyniosła 16 USD, najwyższa 21,30 USD, a konsensus prognoz cen srebra wyniósł 17,80 USD.

Poniżej podkreślono prognozodawców nieobecnych w ankiecie, z których większość popiera wnioski FocusEconomics

.

 • Sharps Pixley przewiduje średnią cenę srebra na poziomie 18,08 USD za uncję, z możliwymi maksimami na poziomie 19,10 USD i niskimi na poziomie 15,60 USD.
 • Wielonarodowy bank HSBC przewiduje prognozę średniej ceny srebra w wysokości 17,92 dolarów za uncję w 2022 roku, co stanowi wzrost o 4 procent w stosunku do obecnych cen.
 • CIBC World Markets przewiduje, że do końca 2022  roku srebro będzie kosztować od 17 do 18 dolarów za uncję.
 • Goldman Sachs przewiduje, że ceny srebra pozostaną płaskie w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, a następnie wzrosną w ciągu następnych 12 miesięcy. Bank wymienia prognozy cen srebra na poziomie 16,20 USD (3-miesięczne), 16 USD (6-miesięczne) i 17,20 USD (12-miesięczne).
 • Bank of Montreal przewiduje wzrost cen srebra do 19 dolarów za uncję w 2022 roku, średnio w roku około 17,78 dolarów za uncję, z długoterminową prognozą na poziomie 20 dolarów za uncję.

Więcej na: http://menni.pl

Autor