Czy odzyskiwanie złota z elektroniki się opłaca?

Niemal niemożliwe jest opowiedzenie historii ludzkiej cywilizacji bez wspomnienia o złocie. Ten jasny, błyszczący, żółty metal ma długą historię - od wykorzystywania go jako waluty we wczesnych epokach po symbol statusu w biżuterii i dekoracjach w czasach nowożytnych. To właśnie ten metal zapoczątkował masowe migracje przez kontynenty, przyniósł kolonizację i zniewolenie milionów ludzi.

W dzisiejszych czasach złoto nie wywołuje już takich zachowań, ale nadal popycha ludzi do skrajności, by je zdobyć. Przy cenie złota sięgającej prawie 1700 dolarów za uncję, nadal istnieje znacząca ekonomiczna zachęta do zdobywania metalu szlachetnego. Tradycyjnie ludzie wydobywali rudę metalu i rafinowali ją, aby uzyskać metale. Słynne gorączki złota na całym świecie zachęciły tysiące poszukiwaczy do szukania szczęścia w kopalniach.

W ostatnich dziesięcioleciach złoto znalazło zastosowanie w przemyśle i urządzeniach elektronicznych. Jego doskonałe właściwości przewodnictwa elektrycznego sprawiły, że stało się ono metalem chętnie wykorzystywanym do galwanizacji złączy na płytkach elektronicznych znajdujących się w używanych przez nas urządzeniach i sprzęcie elektronicznym. Ponieważ co roku wyrzucane są miliardy płytek elektronicznych i innych e-odpadów, firmy zajmujące się recyklingiem mają możliwość wydobycia złota, uszlachetnienia go i sprzedania z zyskiem.

Główne pytanie związane z tym modelem biznesowym brzmi następująco: "Czy odzyskiwanie złota z elektroniki jest tego warte?". O ile krótka odpowiedź na to pytanie brzmi "tak", o tyle pełna odpowiedź jest niezwykle skomplikowana. Aby przedsięwzięcie polegające na wydobywaniu złota z elektroniki było opłacalne, przedsiębiorca musi spełnić kilka kryteriów, w tym m.in:

  • Metoda wydobycia
  • Wysoki koszt wejścia na rynek
  • Skala operacji
  • Obawy związane z ochroną środowiska i bezpieczeństwem
  • Dostępność złomu jako surowca
  • Logistyka całego procesu
  • Zintegrowane podejście do recyklingu
  • Dostępność wyszkolonej siły roboczej
  • Kwestie prawne

W tym blogu omówimy wszystkie te czynniki i ich wpływ na rentowność wydobycia złota.

Spis treści

  • Metoda wydobycia
  • Wysoki koszt wejścia na rynek
  • Skala operacji
  • Problemy związane z ochroną środowiska i bezpieczeństwem
  • Dostępność złomu metalowego i płytek elektronicznych
  • Logistyka
  • Zintegrowane podejście do recyklingu
  • Dostępność przeszkolonej siły roboczej
  • Kwestie prawne

Metoda ekstrakcji

Pozyskiwanie złota ze starych elementów elektronicznych i płytek drukowanych nie jest procesem nowym. Dokładnie rzecz biorąc, do wydobywania złota ze starych elementów elektronicznych stosuje się dwie różne metody chemiczne.

Pierwsza metoda wykorzystuje jeden z najsilniejszych kwasów na świecie - aqua regia. Aqua regia to mieszanina dwóch silnych kwasów: kwasu solnego i kwasu azotowego. Metale szlachetne, takie jak złoto, są obojętne i nie reagują na roztwór jednego kwasu. Połączenie kwasu solnego i azotowego rozpuści złoto w celu jego odzyskania, jednak w trakcie tego procesu wydzielają się toksyczne opary, niebezpieczne dla ludzi. Mieszanina kwasu i elementów elektronicznych wymaga dalszej rafinacji, z użyciem bardziej niebezpiecznych substancji chemicznych, aż do uzyskania czystego złota.

Druga metoda polega na wykorzystaniu elektrolizy do wydobycia złota z podzespołów elektronicznych. Rozdrobnione elementy umieszcza się w większych pojemnikach w celu spalenia. Do skutecznego wydobycia złota z tej mieszaniny niezbędny jest cyjanek sodu. Wykorzystując źródło energii elektrycznej, elektroliza oddziela cząsteczki złota i wiąże je z metalowym prętem. Główną wadą tej metody jest bardzo niebezpieczny cyjanek sodu i szkody, jakie wyrządza on ludziom.

Obie metody mają poważne zastrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa i ochrony środowiska, ale są niewątpliwie skuteczne.

Wysokie koszty wejścia na rynek

Maszyny, sprzęt laboratoryjny, wyposażenie ochronne i chemikalia potrzebne do odzyskiwania złota z elektroniki są drogie, co sprawia, że rozpoczęcie działalności na małą skalę jest prawie niemożliwe dla amatora. Trzeba poczynić spore inwestycje, aby zapewnić stuprocentową zgodność operacji ze wszystkimi przepisami i regulacjami, a znaczna część tych inwestycji to koszt zatrudnienia profesjonalnych chemików i personelu do obsługi procesu rafinacji i utylizacji odpadów.

Miejsce, w którym odbywa się proces rafinacji, wymaga także specjalnego wyposażenia. To zwiększa koszty i tak już drogiego projektu. Większość hobbystów po prostu nie może sobie pozwolić na prowadzenie działalności na skalę przemysłową.

Skala działania

Kolejnym problemem jest uzyskanie korzyści skali, które pozwolą spłacić inwestycję i prowadzić rentowną działalność rafineryjną. Ilość złota do odzyskania jest niewielka w porównaniu z rozmiarami płytek elektronicznych poddawanych recyklingowi. Oznacza to, że zakład wydobywczy będzie potrzebował dużo miejsca na składowanie złomu.

Jednocześnie taka działalność wymagałaby dużej liczby godzin pracy, a do wykonywania różnych zadań należałoby zatrudnić wiele osób. Wszystko to wskazuje na to, że będzie to operacja przemysłowa na dużą skalę, wymagająca logistyki i wsparcia.

Problemy związane z ochroną środowiska i bezpieczeństwem

Wspomnieliśmy już o niebezpiecznych metodach wydobycia, które uwalniają toksyczne substancje chemiczne. Jeszcze większym wyzwaniem jest konieczność posiadania niezawodnego systemu utylizacji toksycznych odpadów powstałych w procesie wydobycia. System ten musi być zgodny ze ścisłymi wytycznymi dotyczącymi utylizacji odpadów niebezpiecznych, w tym ograniczać zagrożenia dla bezpieczeństwa personelu.

Na tym jednak nie kończą się problemy związane z ochroną środowiska. Prowadzona na dużą skalę operacja recyklingu i wydobycia wymaga stałych dostaw surowca do wydobycia, w tym przypadku - płyt elektronicznych. Materiał ten często pochodzi z innych regionów, a nawet krajów, co drastycznie zwiększa emisję dwutlenku węgla.

Dostępność złomu metalowego i płytek elektronicznych

Prawdopodobnie największym wyzwaniem, przed jakim może stanąć zakład wydobywczy, jest zapewnienie stałych dostaw materiałów. Może to być niezwykle trudne, chyba że firma recyklingowa ma podpisane umowy z fabrykami produkującymi podzespoły elektroniczne. Ponadto transport płyt elektronicznych z zakładów utylizacji odpadów elektronicznych w regionie wymaga logistyki i przestrzeni magazynowej.

Kosztowne maszyny i urządzenia potrzebne w procesie wydobycia kosztują firmę dużo pieniędzy, gdy stoi ona bezczynnie. Zapewnienie optymalnej pracy bez przerw to jedyny sposób na prowadzenie rentownej działalności w zakresie wydobycia złota.

Logistyka

W miarę rozwoju działalności logistyka staje się coraz ważniejsza. Liczba płytek elektronicznych i podzespołów potrzebnych do utrzymania ciągłości procesu przemysłowego jest ogromna i często wymaga od właścicieli poszukiwania surowców poza swoim regionem. To z kolei zwiększa koszty transportu i stwarza nowy problem: konieczność magazynowania surowców.

Wysokiej jakości system logistyczny obejmowałby regularne odbieranie e-odpadów ze składowisk, centrów recyklingu i punktów zbiórki, aby zaspokoić zapotrzebowanie na płyty elektroniczne. Teren zakładu wydobywczego musi mieć dostęp do głównej infrastruktury drogowej, aby zapewnić dostawy materiałów.

Zintegrowane podejście do recyklingu

Chociaż w tym blogu skupiamy się na złocie, należy wspomnieć, że ilość złota w płytkach i podzespołach elektronicznych jest znikoma i zupełnie nieporównywalna z innymi metalami. Stworzenie zakładu ekstrakcji, który będzie w stanie oddzielić inne metale - takie jak srebro, platyna, miedź czy pallad - to świetny sposób na zwiększenie rentowności firmy.

Dzięki recyklingowi różnych metali zawsze będziesz mieć możliwość zaoferowania na rynku czegoś, co niekoniecznie jest złotem. Zwiększa to elastyczność działania i zapewnia inną ścieżkę rozwoju w przyszłości.

Dostępność wyszkolonej siły roboczej

Pozyskanie wykwalifikowanych ludzi do pracy w Twojej firmie zawsze stanowi wyzwanie. Zakłady recyklingu i wydobycia są często zlokalizowane na terenach wiejskich lub w miejscach, gdzie takie działania mogą powodować najmniejsze szkody dla lokalnego środowiska. Personel potrzebny do procesu wydobycia wymaga wykwalifikowanej siły roboczej, w tym pracowników z wyższym wykształceniem chemicznym lub podobnym.

Przekonanie osób z wyższym wykształceniem do podjęcia pracy na odludziu jest trudnym zadaniem. Oferowanie wyższych pensji i premii może mieć poważny wpływ na wyniki finansowe firmy. W miarę rozwoju działalności może się okazać, że w niektórych obszarach nie da się jej rozszerzyć z powodu braku wykwalifikowanej siły roboczej.

Obawy prawne

Ochrona środowiska i tworzenie zrównoważonych przedsiębiorstw to tematy, które znajdują się w programach wszystkich głównych rządów na całym świecie. Aby egzekwować przepisy i regulacje, inspektorzy i audytorzy rządowi często odwiedzają zakłady, pobierają próbki, oglądają maszyny i sprawdzają wszystko, co znajduje się w zakładzie i wokół niego. Kary za naruszanie przepisów i regulacji mogą być wysokie.

Zachowanie zgodności z najnowszymi przepisami i regulacjami przy jednoczesnym prowadzeniu wymagającej działalności przynoszącej zyski stanowi ogromne wyzwanie. Oczekuje się, że w przyszłości przepisy dotyczące ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju staną się jeszcze bardziej rygorystyczne, co dodatkowo zwiększy trudności w prowadzeniu działalności wydobywczej.

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione czynniki, widać wyraźnie, że stworzenie firmy zajmującej się odzyskiwaniem złota z elektroniki nie jest łatwe. Skala operacji koniecznych do uzasadnienia kosztów i zwrotu początkowej inwestycji jest tak duża, że tylko większe, przemysłowe operacje wydobycia złota mają szansę przynieść zyski.

Nawet jeśli uda Ci się zebrać pieniądze potrzebne do rozpoczęcia działalności, codzienne funkcjonowanie nie będzie łatwe. Żonglowanie coraz bardziej niekorzystnymi przepisami prawnymi przy jednoczesnym pilnowaniu bezpieczeństwa i zdrowia pracowników jest w stanie przytłoczyć nawet najbardziej doświadczonych menedżerów.

Learn About Gold to Twój punkt kompleksowej obsługi dla wszystkiego, co jest związane ze złotem. Od artykułów i wpisów na blogach o najnowszych trendach w inwestowaniu w złoto do bardziej ogólnych faktów o złocie, dostarczamy niezbędnego kontekstu i informacji, których ludzie potrzebują, by zdecydować, czy chcą inwestować w złoto.

To, w czym jesteśmy najlepsi, to kojarzenie ludzi z absolutnie najlepszymi dostawcami złotego IRA. Jeśli myślisz o zainwestowaniu w złoto, zajrzyj na naszą stronę i zobacz, jak nasi partnerzy mogą zapewnić dodatkową wartość Twoim inwestycjom.

Autor