10 WSKAZÓWEK DOTYCZĄCYCH ZAKUPU ZŁOTA W 2021 ROKU

1. TYLKO FIZYCZNE ZŁOTO I SREBRO
Każdy, kto bada złoto i srebro, musi zrozumieć, że jego podstawową funkcją jest funkcja pieniądza. Złoto było używane jako pieniądz przez 5000 lat. Dopiero w 1971 r., kiedy Nixon odszedł od standardu złota, cały świat zaczął przechodzić na system fiat, w którym używa się papierowych pieniędzy nie mających oparcia w złocie. Wcześniej wszystkie papierowe pieniądze były wspierane przez złoto.

Teraz, gdy światowe waluty nie mają oparcia w posiadanym przez rząd złocie, papierowy rynek złota rozrósł się niepomiernie, gdyż ludzie starają się kupować pieniądze, które mają oparcie w fizycznym towarze. Szczególnie łatwo to zauważyć, jeśli spojrzymy na rynek giełd towarowych - COMEX - gdzie na każdą uncję fizycznego złota regularnie dostępnego na COMEX przypada czasem ponad 500 papierowych roszczeń.

Dźwignia finansowa w tym systemie jest ogromna, ponieważ tak wiele osób wierzy, że posiada złoto na papierze. Jeśli jednak będą chcieli zażądać tych pieniędzy, szybko przekonają się, że nie ma wystarczającej ilości fizycznego złota. Dlatego też, jeśli kupujesz złoto jako ubezpieczenie na wypadek krachu systemu monetarnego, upewnij się, że posiadasz je fizycznie.

Nie kupuj go na papierze.

Kupuj je fizycznie, ponieważ istnieją nawet pewne produkty papierowe, które nie gwarantują, że faktycznie posiadasz złoto. Jeśli kupujesz największe produkty z Wall Street, takie jak exchange-traded fund, GLD czy nawet SLD, możesz sprawdzić szczegóły w ich regulaminie i zobaczyć, że nawet nie informują Cię, czy rzeczywiście posiadają fizyczne złoto.

Na dodatek, nie wolno Ci prosić o fizyczną dostawę i, dość często, mają one klauzule rozliczeń gotówkowych, co oznacza, że bank może wypłacić Ci gotówkę zamiast fizycznych metali w przypadku ostrego kryzysu walutowego lub wojny.

To jest dokładnie to, czego nie chcesz.

Dlatego, jeśli wierzysz w złoto i chcesz je ulokować na boku jako swoje ubezpieczenie lub w celu oszczędzania pieniędzy przez długi okres czasu, upewnij się, że jest ono fizyczne i że jesteś jego właścicielem. Upewnij się również, że otrzymasz dokładne dane dotyczące przedmiotów, które posiadasz, w tym numery sztabek, znaki szczególne, itp.

2. MUSI BYĆ POD TWOJĄ BEZPOŚREDNIĄ I NIEOBCIĄŻONĄ WŁASNOŚCIĄ
Jest takie stare powiedzenie: "Jeśli nie możesz trzymać swojego złota, nie jesteś jego właścicielem".

Jest to ważne do zrozumienia, zwłaszcza gdy chodzi o przeciętnego człowieka z ulicy, który nie ma tak dużo pieniędzy, by inwestować w złoto.

Jeśli taka jest Twoja sytuacja, powinieneś kupować małe złote monety bezpośrednio i przechowywać je w pobliżu miejsca zamieszkania, tak by mieć szybki dostęp do swoich magazynów złota w razie ostrego scenariusza kryzysowego.

Jeśli masz więcej pieniędzy i naprawdę chcesz ulokować część swojego majątku w fizycznym złocie, wtedy sensowne jest wejście w jurysdykcje, które mają silne prawo własności prywatnej. Najlepszymi jurysdykcjami, jakie możesz znaleźć w dzisiejszych czasach, są Szwajcaria i Liechtenstein, zwłaszcza jeśli chodzi o fizyczne metale szlachetne przechowywane poza tradycyjnym systemem bankowym.

Upewnij się tylko, że kiedy wybierasz firmę przechowującą złoto, wiesz, że jesteś jego właścicielem, że należy ono bezpośrednio do Ciebie, i że firma, z którą masz do czynienia, nie może go zastawić, zabezpieczyć ani wydzierżawić. To jest bardzo ważne.

3. TYLKO NAJBARDZIEJ PŁYNNE MONETY I SZTABKI
Chcesz uzyskać jak najwięcej złota za gotówkę. Główną zasadą jest budowanie płynnych zapasów złota i srebra. Oznacza to, że powinieneś inwestować w monety będące prawnym środkiem płatniczym, takie jak Liść Klonowy, Austriacki Filharmonik czy Australijski Brylant. Głównym powodem jest to, że nie chcesz biegać z kilogramową sztabką w czasie ostrego kryzysu. Upewnij się tylko, że są one legalnym środkiem płatniczym i że mają niską opłatę za fabrykację.

Na przykład, załóżmy, że kupujesz liść klonu - monetę z kanadyjskiej mennicy. Kiedy kupujesz, cena fizycznej uncji złota powinna być jak najbardziej zbliżona do papierowej ceny spot złota. To jest zawsze podstawowy sposób, w jaki oblicza się wartość uncji złota.

Potem, na dodatek, musisz zapłacić opłatę fabryczną (którą dealer musi zapłacić mennicy, by złoto zostało fizycznie wyprodukowane), a następnie płacisz opłatę za pośrednictwo za całą pracę, jaką dealer musi wykonać, zanim będzie mógł dostarczyć Ci je osobiście.

Niezależnie od tego, czy kupujesz złotą monetę taką jak Liść Klonowy, Filharmonia Austriacka czy Australijski Brylant (monety o najniższych opłatach na rynku), jeśli możesz kupić je bezpośrednio w sklepie lub w sklepie internetowym, upewnij się, że nie zapłacisz więcej niż 5-6%. To naprawdę zależy od konfiguracji, ale to jest ogólny zakres cen. Jak tylko będziesz zadowolony ze swojego zapasu mniejszych monet dominacji, możesz przejść do większych formatów.

Jedno ostrzeżenie: Nie kupuj na eBayu. Jeśli możesz kupić poniżej ceny spot złota, to prawdopodobnie jest to zbyt piękne, by mogło być prawdziwe. Bądź ostrożny, gdy chcesz kupować z fałszywych źródeł. Spróbuj dowiedzieć się, jakie certyfikaty może mieć dealer metali szlachetnych, który ma swój sklep.

Ważne jest również, aby znać następującą zasadę: im mniejsza jednostka, tym wyższą premię klienci są skłonni zapłacić. Oznacza to, że zakup jednokilogramowej sztabki złota zawsze będzie kosztował mniej, jeśli chodzi o premię w stosunku do spot, niż zakup jednouncjowej monety.

A co z monetami numizmatycznymi? Każdy, kto chce kupić rzadkie monety, musi w pełni zrozumieć biznes numizmatyczny przed podjęciem jakichkolwiek poważnych decyzji. Trzeba znać monety. Numizmaty mogą mieć ogromny wzrost cen. Rynek może zapłacić dwa, trzy, a nawet cztery razy więcej niż wynosi cena zwykłej uncji złota za starą monetę. Jeśli nie rozumiesz, co kupujesz, to nie rób tego. Musisz mieć wiedzę, a jeśli jej nie masz, to trzymaj się od tego z daleka.

4. BUDUJ PŁYNNE ZAPASY
Złoto jest ubezpieczeniem monetarnym, jak również środkiem do budowania oszczędności w dłuższym okresie czasu. Na przykład, osoba, która zainwestowała 100 000 dolarów w fizyczne złoto w 1970 roku, byłaby w stanie kupić około 1800 uncji złota. Dziś byłoby to warte 2 miliony dolarów. Nawet jeśli kupiłeś uncję złota w 2004 roku po cenie 500 dolarów, to obecnie byłaby ona warta ponad 1900 dolarów.

Jak w przypadku wszystkiego, co jest związane ze złotem, musisz wiedzieć, co robisz. W tym przypadku oznacza to, że musisz mieć horyzont inwestycyjny. Nie patrz na złoto jako na narzędzie handlu. Zamiast tego upewnij się, że kupujesz, a następnie odkładasz złoto na bok. To jest Twoje ubezpieczenie. Działa jako przechowalnia wartości.

Nie możesz wydrukować bogactwa z niczego. To jest niemożliwe.

moneta

Można to robić przez pewien czas, ale pewnego dnia dług trzeba będzie spłacić. W 2008 roku światowy system finansowy miał 140 bilionów kredytów; dziś stoimy na prawie 258 bilionach kredytów. To ogromna suma. Wszystko ma swój koniec i ta orgia zadłużenia, której byliśmy świadkami przez ostatnie 50 lat, również się skończy.

Nie wiemy dokładnie kiedy, czas jest zawsze powolny, ale to się skończy. Dlatego właśnie powinieneś odkładać płynne złoto na bok. Chcesz mieć dostęp do swojego złota w razie kryzysu, a nie chcesz biegać z kilogramem złota. Będziesz chciał, by było ono płynne.

Lekcja z przeszłości: W czasach Republiki Weimarskiej w Niemczech, kiedy inflacja szalała, za uncję złota można było kupić dom, a za uncję srebra można było zapłacić rolnikowi za kurczaka na najbliższe cztery czy pięć tygodni. Gdyby podobna sytuacja miała miejsce dzisiaj, będziesz mógł wykorzystać złoto do większych okazji, a srebro do finansowania mniejszych rzeczy.

5. NIE KORZYSTAJ Z KREDYTU, KUPUJ ZA OSZCZĘDNOŚCI
Każdy, kto chce kupić złoto, musi najpierw oszczędzać, zanim zainwestuje. To jest podstawa zdrowej gospodarki. Obecny system opiera się na długach, kredytach i konsumpcji - czyli na czymś dokładnie przeciwnym do zdrowej gospodarki. Nie używaj złych nawyków, które stworzyły ten system, by kupić antidotum na ten system.

Jeśli kupujesz złoto, użyj swoich oszczędności, odłóż je na bok i upewnij się, że jest ono w pełni twoje. Nie zaciągaj kredytu ani nie spekuluj, by kupić złoto. Nigdy nie wiesz, co robi rynek i może się okazać, że będziesz musiał spłacić swój kredyt, zanim cena złota wzrośnie. Wykorzystaj swoje oszczędności. Musisz zrezygnować z pewnych pragnień dzisiaj, by móc czerpać zyski z inwestycji w przyszłości.

Tak właśnie działa uczciwy system.


6. PRZECHOWUJ KILKA MONET W POBLIŻU SIEBIE
Jak wspomniałem wcześniej, zawsze powinieneś mieć dostęp do jakiegoś złota. Możesz umieścić je w sejfie w domu lub zakopać na zewnątrz - cokolwiek chcesz - upewnij się tylko, że będziesz mógł je znaleźć. Kluczem jest posiadanie bezpośredniego dostępu do swojego złota, gdyby coś się stało.

Nie powinieneś jednak przechowywać całego swojego złota w pobliżu; wystarczy to, co chcesz mieć dostępne w sytuacji kryzysowej. Powinieneś mieć swoje ubezpieczenie poza granicami kraju. Stany Zjednoczone, na przykład, skonfiskowały złoto w 1933 roku za czasów Franklina Roosevelta. To samo działo się za czasów Mussoliniego we Włoszech, Hitlera w Niemczech i Stalina w Związku Radzieckim.

Szwajcaria, z drugiej strony, była ostatnią walutą, która odeszła od standardu złota. Zawsze miała walutę - nawet w czasie wojny - która mogła być wymieniana na fizyczne złoto. A politycy nie mają tam władzy, by konfiskować złoto.

Tak więc, zgodnie z ogólną zasadą, jeśli masz ponad 50 000 dolarów do zainwestowania w złoto, przechowuj je w bezpiecznym miejscu. W przypadku mniejszej sumy, trzymaj je w pobliżu.

7. PRZECHOWUJ CZĘŚĆ SWOJEGO ZŁOTA W BEZPIECZNEJ JURYSDYKCJI
Ze względu na omówione powyżej kwestie, powinieneś przechowywać część swojego złota w bezpiecznej jurysdykcji, gdzie siła polityki jest ograniczona.

Szwajcaria jest jedną z najbezpieczniejszych jurysdykcji, ponieważ ma siedmiu prezydentów i zdecentralizowany system polityczny. Oznacza to, że państwa i gminy mają zazwyczaj o wiele więcej władzy, by tworzyć reguły na swoich własnych poziomach.

Szwajcaria została założona na zasadzie subsydiarności, co oznacza, że jeśli gmina nie może rozwiązać problemu na własnym poziomie i potrzebuje wsparcia państwa, może zwrócić się o pomoc do państwa. Ale nigdy nie działa to w drugą stronę. Wszystko musi być oddolne.

Z drugiej strony scentralizowany system z jednym prezydentem na 320 milionów Amerykanów może ustalać zasady odgórnie i ignorować ludzi, ponieważ to oni mają władzę. W Szwajcarii nikt nie wie, jak nazywa się prezydent. Szwajcarzy mają ostatnie zdanie i nigdy nie pozwoliliby na konfiskatę, nie są aż tak głupi. Jest to unikalny system, którego nie znajdziesz w innych krajach.

Liechtenstein jest podobny, ale mają monarchę - księcia Hansa-Adama II - który ma prawo weta. Jest on jednak zdecydowanym zwolennikiem złota. Był związany z Centrum Ekonomii Austriackiej i napisał książkę "The State in the Third Millenium", w której promuje prawa secesyjne aż do poziomu gminy, a także zasady zdrowego pieniądza, takie jak złoto i srebro.

Innymi słowy, to całkiem dobry człowiek, klasyczny liberał, który zdecydowanie opowiada się za złotem i srebrem. Z tego powodu Liechtenstein ma również sens jako jurysdykcja do przechowywania złota.

Side Note: Skontaktowałem się również z moim przyjacielem Joshuą Rotbartem, aby uzyskać więcej informacji na temat bezpiecznych jurysdykcji. Jest on założycielem i partnerem zarządzającym J. Rotbart & Co, firmy z siedzibą w Hong Kongu, oraz globalnym ekspertem w dziedzinie metali szlachetnych dla inwestycji. Oto, co miał do powiedzenia:

"W ciągu ostatnich kilku lat zaobserwowaliśmy trend klientów, którzy wolą przenieść swoje aktywa do Azji, zwłaszcza do Singapuru i Hongkongu. Powody, dla których przenoszą swoje aktywa, to m.in. obawy o stabilność systemu finansowego w Europie, które mogą mieć wpływ na Szwajcarię, a także niepożądana uwaga, jaką Szwajcaria przyciągnęła w ciągu ostatnich kilku lat, jeśli chodzi o integralność jej systemu bankowego.

Nasi klienci widzą rozwój infrastruktury magazynowej w Azji oraz kwitnącą gospodarkę i uważają, że przechowywanie tam swoich kruszców jest bezpieczne. W tym kontekście warto wspomnieć o rozwoju Singapuru: począwszy od budowy Singapore Freeport w 2009 r., poprzez zniesienie podatku GST od kruszcu inwestycyjnego w 2012 r., aż po utworzenie Singapore Bullion Market Association, rząd Singapuru jest zdeterminowany, by stać się "azjatycką Szwajcarią" i przyciągnąć międzynarodowe "złote robaki".

Tutaj, w Nomad Capitalist, jesteśmy zdecydowanymi zwolennikami przechowywania złota w Singapurze. Dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z przechowywaniem złota, polecamy Buillionstar. Dla tych, którzy mają więcej do zainwestowania, zachęcamy do skontaktowania się z naszym zespołem, by włączyć opcje przechowywania złota premium do holistycznego planu offshore.

8. ZAWSZE PRZECHOWUJ ZŁOTO POZA SYSTEMEM BANKOWYM
Fizyczne złoto jest antidotum na obecny system. Obecny system bankowy oparty jest na kredycie, papierze i cyfrach komputerowych. Kryzys, którego się spodziewamy - powód, dla którego tak wielu ludzi kupuje złoto, by się zabezpieczyć - będzie ogromnym kryzysem bankowym. Dlatego też, jeśli zdecydujesz się na zakup fizycznego złota, logiczne jest przechowywanie go poza systemem bankowym.

Prawa własności w systemie bankowym mają charakter tymczasowy. Banki w przeszłości konfiskowały fizyczne złoto i gotówkę, a zawsze istnieje możliwość bail-in, podczas którego wszystkie aktywa zostaną bez wątpienia skonfiskowane.

Niektórzy mogą argumentować, że można mieć skrytkę depozytową, ale w większości przypadków nie jest ona ubezpieczona. Poza tym, podczas ciężkich kryzysów w przeszłości, bank był albo zamknięty, albo nie posiadał takiej ilości złota, o jakiej twierdził.

Problem ten zaczął się już w latach 80-tych, kiedy banki wprowadziły do systemu matematyków, którzy twierdzili, że nie potrzebują całego złota, które mają w ręku. Przypuszczali oni, że banki potrzebują prawdopodobnie tylko 25% złota. Banki zaczęły więc oddawać w zastaw lub nawet sprzedawać 75% swojego złota. Niektóre inwestowały je w obligacje rządowe, gdzie otrzymywały gwarantowany zwrot z inwestycji. Stopniowo większość złota w systemie bankowym zniknęła.

Wniosek z tego taki: nie umieszczaj swojego złota w bankach. Nie chcesz podejmować takiego ryzyka.

9. KUPUJĄC ZŁOTO, PRZESTRZEGAJ WSZYSTKICH PRAW
Kiedy tylko pojawia się taka możliwość, przeciętny inwestor w złoto powinien kupić kilka monet. Większość inwestorów w złoto nie będzie w stanie kupić wielu monet naraz, ale to może działać na Twoją korzyść. Jeśli kupisz kilka monet rocznie, możesz je kupić prywatnie.

Jest to niewątpliwy plus.

Kupując małe nominały, możesz kupować anonimowo - nie musisz się identyfikować, ani ujawniać żadnych danych osobowych. I jest to w pełni legalne. Kupując jednorazowo małe kwoty, zyskujesz jeszcze większe bezpieczeństwo i prywatność. Tak więc, przeciętny kupujący ma przewagę, gdy kupuje małe nominały.

Istnieją jednak prawa dla tych, którzy chcą inwestować w większe ilości fizycznego złota. Jeśli jesteś w stanie dokonać większych zakupów, upewnij się, że postępujesz zgodnie z prawem i że są one deklarowane.

Musisz mieć odpowiednią motywację, by zainwestować w fizyczne złoto. Jeśli chcesz kupić złoto, by coś ukryć, bo wierzysz, że złoto może być ostatnią możliwością i że rząd nigdy się o tym nie dowie, to jest to niewłaściwa motywacja.

Jeśli wierzysz w złoto, musisz grać zgodnie z zasadami gry. Musisz być posłuszny. Ale gdy już się podporządkujesz, możesz nadal grać zgodnie z regułami gry i nie dopuścić do konfiskaty swoich pieniędzy. Jest to możliwe, jeśli przechowujesz swoje złoto w jurysdykcji takiej jak Szwajcaria czy Liechtenstein. Zwłaszcza jeśli jest ono przechowywane zgodnie z prawem Szwajcarii i Liechtensteinu, jest bezpieczne.

10. INWESTUJ TYLKO PIENIĄDZE, KTÓRYCH NIE POTRZEBUJESZ PRZEZ PIĘĆ LAT
Nie wiemy, kiedy system się załamie. Jeśli uwierzysz ludziom, którzy mówią, że system załamie się w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, będziesz podejmował złe decyzje finansowe. Nie wierzcie im. Nie spekuluj.

Inwestuj tylko te pieniądze, których naprawdę nie potrzebujesz przez co najmniej następne pięć lat. W ciągu pięciu lat wszystko może się zdarzyć. A w 2020 roku nauczyliśmy się, że wszystko może się zdarzyć w ciągu pięciu krótkich miesięcy. O ile jest bardzo prawdopodobne, że cena złota za pięć lat będzie wyższa niż obecnie, o tyle trudniej przewidzieć, co się stanie w krótkim okresie.

Jeśli chcesz mieć dobry zwrot, musisz poczekać co najmniej pięć lat. Jeśli do tego czasu system się załamie, nic ci się nie stanie, ale nie używaj pieniędzy, które będą ci potrzebne za trzy, sześć, a nawet dziewięć miesięcy, ponieważ nie wiemy, dokąd zmierza cena w krótkim okresie.

Uncja złota jest zawsze uncją złota, ale cena fiat jest tym, co się waha. Bez względu na wszystko, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że po pięciu latach będziesz naprawdę zadowolony ze swojej inwestycji.

Autor