Czy złota biżuteria to dobra inwestycja?

Ludzie mają obsesję na punkcie złota od tysięcy lat. Nawet dziś posiadanie złotej biżuterii jest symbolem statusu i bogactwa finansowego. Ludzie pędzą do sklepów jubilerskich, aby kupić naszyjniki, pierścionki, kolczyki i wszystko inne, co mogą nosić, aby podnieść swoją samoocenę.

Czy jednak, pomimo swojej popularności, złota biżuteria jest dobrą inwestycją? W tym wpisie omówimy wszystko, co musisz wiedzieć o złotej biżuterii i o tym, czy jest ona warta pieniędzy.

Spis treści

 • Ludzie i złoto: Jeden z najsilniejszych związków w historii
 • Złoto jako symbol statusu
  • Złota biżuteria i celebryci
  • Złota biżuteria jako prezent
 • Co z biżuterią złotą jako inwestycją?
 • Jak kupować złotą biżuterię
  • Zrozumienie czystości złota
  • Różne rodzaje złota
  • Znalezienie odpowiedniego sprzedawcy
 • Czy złota biżuteria jest dla Ciebie odpowiednia?
 • Przemyślenia końcowe

Ludzie i złoto: Jeden z najsilniejszych związków w historii

Bez wątpienia złoto jest jednym z najbardziej cenionych zasobów ludzkości. Na przestrzeni dziejów światowi przywódcy i całe cywilizacje powstawały i upadały, aby posiąść zaledwie ułamek światowego złota. Złoto jest (i prawdopodobnie zawsze będzie) silnym i niezmiennym symbolem bogactwa, piękna i nieśmiertelności - od jego ogromnego piękna po odporność na zniszczenie.

Nie wiadomo, kiedy człowiek po raz pierwszy zetknął się ze złotem, ale z przekazów archeologicznych wiemy, że fascynacja tym kruszcem sięga tysięcy lat wstecz. Wczesne cywilizacje ludzkie prawdopodobnie znajdowały złoto w jaskiniach lub płynące rzekami, zanim ktokolwiek pomyślał o jego systematycznym wydobywaniu.

Bakcyl złota był już w pełni widoczny wśród starożytnych Egipcjan, około 3000 lat p.n.e. Egipcjanie uważali złoto za znak boskiej mocy i dlatego umieszczali je w swoich świątyniach. Faraonowie pożądali złota, a nawet tworzyli kopalnie i mapy w celu poszukiwania metali szlachetnych.

We wczesnej historii ludzkości wydobycie i poszukiwanie złota wymagało ogromnego wysiłku. Egipcjanie, Hindusi, Chińczycy i inne cywilizacje uciekały się do pracy niewolniczej i zatrudniały więźniów do pracy w kopalniach złota. Dziś nadal polujemy na złoto, ale jego wydobycie i poszukiwanie stało się bardziej wyrafinowane.

Złoto jako symbol statusu

Kiedy ludzie myślą o złocie, zazwyczaj wyobrażają sobie wysoki status. Jeśli przyjrzeć się temu, w jaki sposób złoto jest wykorzystywane w naszej kulturze, nie dziwi fakt, że nadal bardzo go pożądamy. Nieważne, czy chodzi o Rolexa, złotego iPhone'a, złote członkostwo czy złotą kartę - nie możemy uciec od miłości do tego metalu szlachetnego.

Jest coś takiego w złocie, co daje nam poczucie ekskluzywności. Wynika to prawdopodobnie z historycznego skojarzenia złota z najpotężniejszymi postaciami świata, które mają tendencję do eksponowania go jako znaku swojej społecznej i politycznej sprawności.

Złota biżuteria i celebryci

Niemal niemożliwe jest dostrzeżenie gwiazdy, która nie nosi jakiejś formy złotej biżuterii. Bez względu na to, czy jest to złoty łańcuszek, zegarek, czy zestaw zębów, gwiazdy uwielbiają nosić złoto, aby pokazać swój status. W związku z tym wiele osób kupuje złote produkty, starając się złapać odrobinę tego światła reflektorów dla siebie.

Złota biżuteria jako prezent

Każdy lubi od czasu do czasu sprawić komuś wyjątkowemu wartościowy prezent. Niektórzy mogą powiedzieć, że wartość prezentu nie ma znaczenia, liczy się tylko myśl osoby, która go wręcza. Nie ulega jednak wątpliwości, że podarowanie komuś złotej biżuterii na długo zapisze się w jego pamięci.

A co ze złotą biżuterią jako inwestycją?

Choć nie jest niespodzianką, że uwielbiamy nosić złoto na naszych ciałach, czy złota biżuteria może być czymś więcej niż tylko modową deklaracją? Ponieważ złoto jest cennym aktywem, czy posiadanie złotej biżuterii jest rozsądną strategią inwestycyjną?

Wydaje się, że złoto zachowuje swoją wartość w czasie, nawet gdy na giełdzie panują wahania. Jeśli jednak chcesz zamienić swoją złotą biżuterię, musisz zainwestować w pokaźne akcesorium, by zarobić na tym poważne pieniądze. Chociaż inwestowanie w złoto może być doskonałym sposobem na dywersyfikację portfela, złota biżuteria nie jest najpotężniejszą formą inwestowania w złoto.

Mimo to, posiadanie złotej biżuterii w swojej kolekcji może być mądrym posunięciem. Wiele osób w krajach wschodnich, takich jak Chiny czy Indie, posiada bogate kolekcje złotej biżuterii. Gromadzenie kolekcji złotej biżuterii może służyć jako awaryjny schowek na deszczowe dni.

Złoto jest nie tylko doskonałym sposobem zabezpieczenia się przed zmiennością rynku, ale także stanowi aktywo, którego nie da się zidentyfikować, a które możesz wykorzystać, gdy nie masz papierowej gotówki. Niektóre z zalet zakupu złotej biżuterii jako inwestycji są następujące:

 • Istnieje globalny rynek i wysoki popyt na złotą biżuterię
 • Możesz nosić swoją inwestycję, aby zyskać status społeczny
 • Złoto jest odporne na matowienie

Niektóre z wad złotej biżuterii jako inwestycji to:

 • Musisz ją fizycznie przechowywać w bezpiecznym miejscu, kiedy jej nie używasz
 • Złoto nie generuje pasywnego dochodu
 • Może być trudne do sprzedania powyżej kwoty, którą początkowo za nie zapłaciłeś.

Jak kupować złotą biżuterię

Teraz, gdy już widzisz, że inwestowanie w złoto przynosi wiele korzyści, jak właściwie kupować złotą biżuterię? Na początek musisz się upewnić, że kupujesz produkty z renomowanego źródła. W świetle wartości złota, jest wielu oszustów i gorszych dostawców, których musisz się wystrzegać.

Zrozumieć czystość złota

Być może znasz już termin "24-karatowe złoto", ale co to właściwie znaczy? Jeśli chodzi o czystość, 24-karatowe złoto jest w 100% czyste. Karaty to małe liczby nadrukowane na kawałku złota, które mierzą jego czystość. Karat może też określać rodzaj złota w wyrobie.

Na przykład, niektóre kawałki złota zawierają inne metale, takie jak miedź i nikiel. Im więcej karatów ma dana sztuka złota, tym czystsze jest to złoto. Najczęściej spotykane złote monety mają 9, 10, 14, 18, 22 i 24 karaty. Nie powinno być zaskoczeniem, że 24-karatowe kawałki złota są bardziej wartościowe, ponieważ zawierają więcej złota.

Różne rodzaje złota

Kiedy myślimy o złocie, zazwyczaj wyobrażamy sobie jego ikoniczny żółtawy, błyszczący wygląd. Jednak złoto może występować w kilku kolorach. Kupując złotą biżuterię, musisz znać różne dostępne kolory złota:

 • Żółte złoto - Żółte złoto jest najbardziej rozpowszechnionym rodzajem złota. Żółte złoto ma wygląd przypominający miód i jest powszechnie stosowane w pierścionkach, bransoletkach, naszyjnikach itp. Istnieje jednak wiele rodzajów biżuterii, które przypominają żółte złoto, ale nie zawierają go w ogóle.
 • Rose Gold - różowe złoto stało się niezwykle popularne wraz z premierą iPhone'a z różowym złotem. Ten rodzaj złota ma różowawy kolor i jest powszechnie stosowany w pierścionkach zaręczynowych.
 • Białe złoto - jednym z metali szlachetnych, który jest cenniejszy od złota, jest platyna. Białe złoto zostało stworzone, aby imitować wyroby z platyny. Wygląda podobnie do srebra, ale jest nieco jaśniejsze i bardziej wytrzymałe.
 • Zielone złoto - Zielone złoto jest bez wątpienia jednym z najrzadziej spotykanych kolorów. Ma ono niemal szmaragdowy odcień i jest niezwykle trudne do znalezienia w tradycyjnych sklepach. Jak zapewne się domyślasz, zielone złoto jest niewiarygodnie drogie i zazwyczaj wytwarzane tylko w laboratoriach.

Znalezienie odpowiedniego sprzedawcy

Gdy już wiesz, jakiego rodzaju złota poszukujesz, musisz znaleźć renomowanego sprzedawcę. Jeśli mieszkasz w Stanach Zjednoczonych, prawdopodobnie gdzieś w Twoim mieście jest godny zaufania sklep ze złotem. Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, że Twoje złoto jest legalne, możesz udać się do dużych komercyjnych dostawców, takich jak Tiffany's, Cartier czy Graff. Jednak komercyjni sprzedawcy zwykle pobierają znacznie wyższe opłaty.

Możesz poszukać niezależnych dealerów, ale pamiętaj, by przed zakupem lub sprzedażą złota zapoznać się z ich opiniami w Internecie. Każdy legalnie działający sklep będzie miał przejrzyste zasady i opłaty oraz będzie pobierał uczciwą premię.

Inną opcją jest kupno złotej biżuterii przez Internet. Jest to wprawdzie łatwe i wygodne, ale wiąże się z pewnym ryzykiem. Nie znaczy to jednak, że w Internecie nie można znaleźć wysokiej jakości wyrobów ze złota. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup złota w sieci, zawsze wybieraj strony, które mają recenzje w sieci. Staraj się unikać otwartych targowisk, takich jak Craigslist czy eBay, gdyż nie zawsze możesz sprawdzić ich autentyczność.

Czy złota biżuteria jest dla Ciebie odpowiednia?

Jak widać z powyższych informacji, inwestowanie w złotą biżuterię może być mądrą decyzją. Jednak z pewnością nie jest ona dla każdego. Jeśli zależy Ci na szybkim zarobieniu dużych pieniędzy, prawdopodobnie powinieneś trzymać się od złota z daleka. Złoto jest zazwyczaj wykorzystywane jako stabilna strategia inwestycyjna, zabezpieczająca przed zmiennością rynku akcji. Może też być dobrym zasobem awaryjnym, na którym można polegać w niepewnych czasach.

Jeśli stać Cię na złoty łańcuszek lub pierścionek i chcesz pochwalić się swoim statusem, koniecznie odwiedź lokalny sklep jubilerski. To, czy chcesz inwestować w złotą biżuterię, zależy wyłącznie od Twoich celów. Pamiętaj jednak, by kupować tylko to, na co Cię stać, i unikaj kupowania złotej biżuterii na kredyt.

Przemyślenia końcowe

Nie ma wątpliwości, że ludzie mają głęboki związek ze złotem. Jego atrakcyjność nie wykazuje oznak zmniejszania się w najbliższym czasie. Złota biżuteria jest niezwykle fajna i dla niektórych może być dobrą inwestycją. Jeśli szukasz innych sposobów na inwestowanie w złoto, zapraszamy do przejrzenia naszych pozostałych postów z tym związanych.

Autor