Czym są monety bulionowe? Inwestowanie w monety bulionowe

Złoto, jedna z najbardziej stabilnych walut na świecie, występuje w wielu postaciach. Ten metal szlachetny jest dostępny jako złoto nierafinowane, złom, płatki złota, monety numizmatyczne, monety bulionowe, sztabki i sztabki.

Monety bulionowe były podstawową formą waluty do czasu wprowadzenia międzynarodowego modelu waluty fiat. Od tego czasu ich rola zmieniła się na bardziej inwestycyjną lub kolekcjonerską. Wartość tych monet zależy od ilości zawartego w nich metalu szlachetnego, zazwyczaj platyny, złota lub srebra.

Dla inwestorów monety bulionowe są doskonałą inwestycją w celu ochrony aktywów i dywersyfikacji. Zabezpieczają one przed inflacją i chronią podczas recesji, które często są spowodowane nieodpowiedzialnością fiskalną rządów i banków. Natomiast dla kolekcjonerów monety bulionowe są cenne ze względu na ich wartość numizmatyczną.

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem kruszcu lub monet bulionowych, najpierw dobrze się zastanów, aby nie zostać oszukanym. Federalna Komisja Handlu (FTC) radzi inwestorom, by podjęli pewne kroki, takie jak:

 • Zbadanie wartości metalu w monetach bulionowych
 • zawieranie transakcji wyłącznie z zatwierdzonymi przez rząd lub renomowanymi dealerami
 • Rozważenie dodatkowych opłat i kosztów transakcyjnych, aby uniknąć strat.

Przyjrzyjmy się teraz dokładniej monetom bulionowym i sposobom inwestowania w nie.

Spis treści

 • Czym są monety bulionowe?
 • Najlepsze monety bulionowe na świecie
 • Inwestowanie w monety bulionowe - co należy, a czego nie należy robić
  • Co warto
  • Niebezpieczeństwa
 • Najważniejsze informacje
 • W podsumowaniu

Czym są monety bulionowe?

Monety bulionowe są bite z metali szlachetnych, zazwyczaj platyny, złota lub srebra. Monety te można kupić od agencji rządowych, zatwierdzonych banków, prywatnych dealerów metali szlachetnych, dealerów monet lub firm maklerskich.

Wartość monet bulionowych jest oceniana na podstawie ilości wysokiej jakości metalu szlachetnego zawartego w każdej monecie, a nie na podstawie stanu zachowania czy rzadkości występowania monety.

Dla celów inwestycyjnych zawartość metalu szlachetnego w monecie powinna wynosić co najmniej 90%, a organ emitujący powinien umieścić stempel informujący o tej zawartości na powierzchni monety. Ponadto każda moneta powinna być opatrzona stemplem instytucji, która ją wybiła. Na przykład, autoryzowana złota moneta bulionowa Amerykański Orzeł Mennicy Amerykańskiej powinna mieć czystość i wagę widoczne na jej powierzchni.

Cena złotych monet bulionowych zmienia się jak każdej innej inwestycji. Choć inwestycja ta jest uważana za stosunkowo stabilną w porównaniu z akcjami i udziałami, inwestowanie w złoto kruszcowe wiąże się z pewnym poziomem ryzyka. Nie ma gwarancji, że cena wzrośnie lub utrzyma swoją wartość w dłuższej perspektywie.

Najlepsze światowe monety bulionowe

Od 1986 r. Mennica Amerykańska produkuje dwa rodzaje platynowych, złotych i srebrnych monet bulionowych:

 • Niewycofane z obiegu monety bulionowe bite w celach inwestycyjnych i sprzedawane nielicznym autoryzowanym nabywcom na podstawie ceny spot powiększonej o niewielką premię.
 • Proof bullion coins, które są bite specjalnie dla kolekcjonerów i sprzedawane bezpośrednio przez Mennicę Amerykańską w ochronnej gablocie.

Złota moneta bulionowa Amerykański Orzeł jest najbardziej rozpowszechniona i najczęściej spotykana na świecie. Monety te są dostępne jako 91,7% 22-karatowe złote monety o wadze 1/10, 1/4, 1/2 i 1 uncji trojańskiej.

Wiele krajów produkuje również swoje własne oficjalne monety bulionowe. Najpopularniejsze zagraniczne monety bulionowe to:

 • Kanadyjski Liść Klonowy
 • australijski kangur
 • Filharmonia Austriacka
 • Chińska Złota Panda
 • Południowoafrykański Krugerrand

Zanim jednak zainwestujesz w międzynarodowe monety bulionowe, powinieneś wiedzieć, że rząd USA nie udziela na nie gwarancji. Niechęć ta wynika z faktu, że rząd nie jest w stanie potwierdzić czystości monet i standardów ich produkcji.

Inwestowanie w monety bulionowe - co należy, a czego nie należy robić

Monety kruszcowe mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją i dywersyfikację ryzyka inwestycyjnego w takich obszarach, jak handel walutami czy akcjami.

Ludzie kupują metale szlachetne, aby zdywersyfikować ryzyko inwestycyjne i przeciwdziałać słabym wynikom gospodarczym, gdy gospodarka upada. Inwestycje w metale szlachetne umożliwiają inwestorom zrównoważenie bardziej ryzykownych inwestycji, takich jak portfele akcji, a inwestorzy mogą zdecydować się na sprzedaż posiadanych metali szlachetnych, gdy rynek akcji ponownie wzrośnie.

Jeśli zastanawiasz się nad zainwestowaniem w złote monety, oto zasady, których przestrzeganie może uchronić Cię przed utratą pieniędzy lub padnięciem ofiarą oszustwa:

Do's

Zawsze pytaj o wartość stopu monety

Zawartość metalu szlachetnego w monecie określa jej wartość stopu, niezależnie od tego, czy jest to złoto, srebro czy platyna. Wartość ta mówi, ile warta jest moneta po przetopieniu, niezależnie od jej stanu.

Zasięgnij profesjonalnej porady

Przed zainwestowaniem w złote monety bulionowe zawsze skonsultuj się z renomowanym doradcą finansowym, który posiada specjalistyczną wiedzę na temat inwestycji w metale szlachetne. Doradcy ci wskażą Ci najbardziej odpowiednie rodzaje złotego kruszcu i miejsca, w których możesz je kupić.

Sprawdź rynek

Zanim dokonasz zakupu, rozejrzyj się, by ustalić najbardziej opłacalną agencję, bank, biuro maklerskie czy dealera monet, od którego możesz dokonać zakupu. Większość banków sprzedaje złoto po niższej marży niż prywatni dealerzy, dzięki czemu możesz zaoszczędzić pieniądze. Ponadto, przed dokonaniem zakupu, uzyskaj niezależną, zewnętrzną wycenę monety, gdyż sprzedawca może zawyżyć swoją ocenę.

Weź pod uwagę opłaty i koszty z tym związane

Rozważ koszty i opłaty związane z Twoją inwestycją, zanim podpiszesz kontrakt. Twój sprzedawca może doliczyć opłaty transakcyjne, a Ty być może będziesz musiał wynająć magazyn, uzyskać skrytkę depozytową lub wykupić ubezpieczenie dla swojego kruszcu.

Kupując złoto, w istocie pożyczyłeś pieniądze. Musisz mieć pewność, że Twój kapitał własny pozostanie na doskonałym poziomie, by nie stracić pieniędzy na inwestycji.

Gdy Twój kapitał własny spadnie do poziomu, który nie jest opłacalny, możesz być zmuszony do ponoszenia kosztów i opłat, które zdewaluują Twoją inwestycję. Jeśli pożyczyłeś pieniądze na zakup kruszcu, instytucja finansowa, która Ci je pożyczyła, może zażądać zwrotu kapitału, jeśli cena metalu szlachetnego pozostanie bez zmian, spadnie lub nie wzrośnie na tyle, by zrównoważyć koszty przechowywania i odsetki.

Poznaj swojego sprzedawcę

Zawsze sprawdzaj, kto sprzedaje Ci złote monety, zwłaszcza jeśli nie otrzymujesz swoich inwestycji od agencji rządowej.

Sprawdź firmę w Internecie i przeczytaj, co inni inwestorzy mają o niej do powiedzenia.

Skontaktuj się z Federalną Komisją Handlu (FTC), lokalną agencją ochrony konsumentów lub stanowym prokuratorem generalnym, by zapytać o wybraną przez Ciebie firmę i dowiedzieć się, czy nie wpłynęły na nią żadne skargi do władz.

Sprawdzaj autentyczność inwestycji

Zawsze żądaj certyfikatu autentyczności lub gwarancji zawartości metalu szlachetnego w monecie. Sprawdź, jaki organ wydaje dany certyfikat lub gwarancję, ponieważ niektóre z nich są znane jako fałszywe. Zawsze otrzymuj też pokwitowanie transakcji.

Przeciwwskazania

Nie korzystaj z inwestycji lewarowanych

Nie pozyskuj swojego kruszcu z inwestycji lewarowanych. Inwestycje te są bardzo ryzykowne i wykorzystują panikę, by sprzedać je klientom. Często twierdząc, że cena metalu szlachetnego zaraz poszybuje niebotycznie wysoko, inwestycje lewarowane nakłaniają Cię do wpłacenia zaliczki, aby zapewnić sobie znaczne zyski. Może się to jednak skończyć utratą pierwotnej inwestycji, jeśli cena metalu szlachetnego spadnie.

Nie kupuj od sprzedawców, którzy dostarczają towary do "zabezpieczonych obiektów".

Niektórzy sprzedawcy dostarczają złote monety lub sztabki do zabezpieczonych obiektów, a nie bezpośrednio do Ciebie. W takich przypadkach nie możesz wiedzieć, czy Twoja inwestycja rzeczywiście istnieje, czy nie. Co gorsza, nie jesteś w stanie określić jej jakości. Zawsze odbieraj swoje złote monety samodzielnie, abyś mógł zadbać o ich właściwe przechowywanie i ubezpieczenie.

Nie kupuj pod presją

Nigdy nie ulegaj presji sprzedawców i nie spiesz się z zakupem złotych monet bulionowych. Inwestycje te są długoterminowe i wiążą Twoje pieniądze na lata, więc podjęcie decyzji o zakupie nie jest łatwe.

Trzymaj się z daleka od ofert sprzedaży, które minimalizują ryzyko i zawsze pytaj przedstawicieli handlowych o ryzyko z góry. Wszelkie oferty sprzedaży, w których namawia się do natychmiastowego zakupu, prawie zawsze są oszustwem.

Najważniejsze informacje

 • Monety bulionowe to monety z metali szlachetnych, powszechnie występujące jako monety platynowe, złote i srebrne. Monety te stanowią stosunkowo stabilną inwestycję lub majątek kolekcjonerski.
 • Monety bulionowe są dostępne w agencjach rządowych, u zatwierdzonych prywatnych dealerów i w firmach brokerskich.
 • Zatwierdzone monety bulionowe muszą mieć na swojej powierzchni wytłoczoną nazwę mennicy, zawartość metalu szlachetnego w odniesieniu do czystości oraz wagę monety.
 • Cena monet kruszcowych zmienia się wraz z rynkiem, więc nie ma gwarancji, że ceny będą rosły lub pozostaną takie same w czasie.

Podsumowując

Inwestowanie w złote monety bulionowe jest doskonałym sposobem zabezpieczenia się przed inflacją. Choć nie są one używane w codziennym handlu, monety z metali szlachetnych zachowują swoją wartość w czasie i okazują się być rozsądną inwestycją w czasie recesji.

Wartość złotych monet jest oceniana na podstawie zawartości metalu szlachetnego, a nie na podstawie ich stanu czy rzadkości. Zanim kupisz złote monety, sprawdź zawartość metali szlachetnych, by mieć pewność, że Twoje pieniądze są warte swojej ceny.

Learn About Gold jest Twoim preferowanym profesjonalnym i wiarygodnym źródłem informacji inwestycyjnej, jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem w monety bulionowe.

Oferujemy porady ekspertów, które przygotują Cię do podejmowania dobrych wyborów inwestycyjnych. Odsyłamy Cię również do różnych renomowanych partnerów inwestycyjnych, którzy mogą dać Ci najlepsze oferty na złoto kruszcowe.

Skontaktuj się z nami już dziś, by dowiedzieć się więcej.

Autor