Ile waży sztabka złota?

Na przestrzeni dziejów ludzie używali złota w biżuterii i jako waluty, a ten czczony metal od dawna był symbolem wartości. Złoto można kupić w kawałkach dowolnej wielkości, ale jednym z najbardziej kultowych sposobów mierzenia złota są duże sztabki.

Sztabka złota" to prostokątna sztabka wykonana z litego złota w wielu rozmiarach i o różnej wadze. Słysząc o sztabce złota, większość ludzi wyobraża sobie sztabkę wielkości cegły, ponieważ takie właśnie sztabki widuje się w filmach. Jednak sztabki złota tej wielkości nie są łatwe do znalezienia i są znacznie cięższe, niż się wydaje w świecie filmu.

W tym artykule określimy wagę i wymiary standardowej sztabki złota, a także mniejszych sztabek, jakie może posiadać przeciętny inwestor w złoto.

Wartość złota zmienia się codziennie. Wszelkie wzmianki o wartości sztabki złota w tym artykule opieramy na cenie złota w kwietniu 2021 roku.

Spis treści

 • Waga i wymiary sztabki złota
 • Obliczanie wartości złota według wagi
 • Historia sztabek złota
  • Standard złota
  • Fort Knox
 • Inwestowanie w złoto
  • Co kupić
  • Sztabki złota
 • Podsumowując

Waga i wymiary sztabki złota

Ponieważ złoto jest tak trudno dostępne w dużych ilościach, wiele sztabek złota jest stosunkowo niewielkich rozmiarów. Złoto jest powszechnym towarem inwestycyjnym, więc wiele osób kupuje niewielkie ilości jednorazowo. W większości przypadków ludzie nie kupują standardowej sztabki złota. Zamiast tego kupują sztabki o rozmiarach od spinacza do papieru do smartfona.

Sztabka złota wielkości smartfona ważyłaby około jednego kilograma lub 2,2 funta. Sztabka złota tej wielkości jest warta ponad 57 000 USD. Dla porównania, standardowa sztabka złota o wymiarach około 4 x 11 x 2 cale waży około 400 uncji trojańskich (ponad 11 kilogramów lub 27,5 funta). Taka standardowa sztabka złota jest warta ponad 700 000 USD.

Niewielu przeciętnych inwestorów ma w domu taką sztabę złota. 700 000 USD to bardzo dużo pieniędzy zainwestowanych w jeden towar, nawet dla zamożnej osoby. Jeśli ktoś jest szczególnie zainteresowany inwestowaniem w złoto, jest bardziej prawdopodobne, że będzie posiadał kilka mniejszych sztabek, a nie jedną sztabkę standardowej wielkości. Powrócimy do tego w dalszej części artykułu.

Obliczanie wartości złota według wagi

Być może zauważyłeś, że mówiąc o wadze sztabki złota, podaliśmy wagę w uncjach trojańskich, a nie w uncjach zwykłych. Uncja trojańska zawiera nieco więcej masy niż uncja standardowa, co czyni ją o około 10% cięższą. Uncje trojańskie są używane od czasów średniowiecza, ale dziś stosujemy tę miarę tylko do ważenia metali szlachetnych, takich jak złoto.

Być może zauważyłeś też, że sztabka złota waży "około" 400 uncji. Nawet w przypadku sztabki o standardowej wielkości ilość złota w każdej sztabce jest nieprecyzyjna. Mennice tworzą sztabki złota za pomocą form, a niektóre z nich są pełniejsze od innych, co sprawia, że powstają sztabki większe lub mniejsze od przeciętnej.

Wartość uncji trojańskiej złota zmienia się cały czas. W chwili pisania tego artykułu jedna uncja trojańska złota była warta około 1760 dolarów. Aby dowiedzieć się, ile dokładnie warta jest Twoja sztabka złota, musisz zmierzyć ją w uncjach trojańskich, a następnie sprawdzić najbardziej aktualną cenę złota za uncję trojańską.

Historia sztabek złota

Sztabki złota, znane także jako złoty kruszec - co oznacza, że złoto jest tak czyste i rafinowane, jak to tylko możliwe - to niemal 100% czystego złota. Złoty kruszec ma długą historię użycia jako waluty i do niedawna stanowił oparcie dla wielu walut na całym świecie.

Standard złota

Investopedia definiuje pojęcie "standardu złota" w następujący sposób:

"Standard złota to system monetarny, w którym waluta danego kraju lub pieniądz papierowy ma wartość bezpośrednio powiązaną ze złotem. W ramach standardu złota kraje zgadzają się na wymianę pieniądza papierowego na ustaloną ilość złota. Kraj, który stosuje standard złota, ustala stałą cenę złota oraz kupuje i sprzedaje złoto po tej cenie".

Złoto od dawna było sposobem, w jaki wiele walut na świecie utrzymywało jakąkolwiek wartość. Zasadniczo pieniądze papierowe i monety były bezpośrednio powiązane ze złotem. Zamiast handlować i kupować za fizyczne złoto, w wielu systemach gospodarczych obywatele wymieniali swoje złoto na papierowe i monetarne pieniądze reprezentujące złoto. Był to tradycyjny sposób zapobiegania inflacji i utrzymywania gospodarek pod kontrolą.

Stany Zjednoczone zrezygnowały ze standardu złota w 1971 roku i obecnie żaden inny kraj nie stosuje go już jako oparcia dla swojej waluty. System fiat w większości przypadków zastąpił standard złota. System ten działa w ten sposób, że poszczególne rządy regulują swoją walutę. System ten obowiązuje dziś w Stanach Zjednoczonych.

Mimo że żaden naród nie stosuje już standardu złota, złoto nadal jest metalem szlachetnym i ma znaczną wartość. Wiele osób posiada fizyczne złoto dla celów inwestycyjnych, ponieważ jego wartość ma potencjał wzrostu.

Ponieważ Stany Zjednoczone opierały kiedyś swoją gospodarkę na standardzie złota, nasz naród posiada duże magazyny sztabek złota. Są to sztabki złota wielkości cegły, które widzimy w filmach. Rezerwy złota są pod ścisłą ochroną w skarbcach w Depozycie Kruszców Stanów Zjednoczonych w Fort Knox, w stanie Kentucky, będącym w posiadaniu Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych.

Fort Knox

Fort Knox to placówka wojskowa w Kentucky, w której znajduje się większość rezerw złota należących do Stanów Zjednoczonych. Założony w 1936 roku Fort Knox stał się domem dla złota, które wcześniej znajdowało się w Nowym Jorku i Filadelfii, aby stworzyć bezpieczniejszą, bardziej śródlądową lokalizację, do której potencjalni złodzieje mieliby trudniejszy dostęp.

Poczta Stanów Zjednoczonych przetransportowała całe złoto z tych dwóch miast do Fortu Knox drogą lądową, ponieważ sztabki złota były zbyt ciężkie, by przetransportować je samolotem. Od tamtej pory Fort Knox jest jednym z najpilniej strzeżonych i najbezpieczniejszych miejsc w kraju.

Oryginalna Konstytucja, Deklaracja Niepodległości, Artykuły Konfederacji i inne ważne dokumenty historyczne były bezpiecznie przechowywane w Forcie Knox podczas II wojny światowej. Fort Knox może się pochwalić wszelkiego rodzaju nowoczesnymi urządzeniami zabezpieczającymi, a wokół całej posiadłości znajdują się miny lądowe, które są monitorowane przez radary.

Nawet prezydent Stanów Zjednoczonych nie może odwiedzić Fortu Knox. Do tej pory jedynym prezydentem, który odwiedził Fort Knox, był Franklin Delano Roosevelt, który założył ten obiekt.

W Forcie Knox znajduje się obecnie 147 milionów uncji trojańskich złota, co odpowiada ponad 10 milionom funtów. Gdyby całe złoto w Forcie Knox miało postać sztabek, byłoby ich 367 500. Wartość całego złota w Forcie Knox wynosi ponad 250 miliardów dolarów.

Inwestowanie w złoto

Choć żadna waluta nie jest już oparta na standardzie złota, złoto jest nadal cennym metalem szlachetnym. Wiele osób zaleca dywersyfikację portfela inwestycyjnego poprzez zakup złota lub inwestycję w kopalnię złota.

Niektórzy przewidują nawet, że w czasach ekstremalnych zawirowań gospodarczych waluty mogą powrócić do standardu złota. Jeśli tak się stanie, posiadanie złota w pobliżu może nie być złym rozwiązaniem. Taki scenariusz jest jednak mało prawdopodobny.

Co kupić

Jeśli chcesz po prostu nieco zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny, raczej nie będziesz chciał kupować standardowej sztabki złota, której cena wynosi 700 000 dolarów. Inwestując w fizyczne złoto, najlepiej jest kupować mniejsze sztabki lub monety.

Mniejsze ilości zapewniają większą płynność i dają Ci możliwość sprzedania w przyszłości tylko części zapasów złota, jeśli zajdzie taka potrzeba. Na przykład, gdybyś wszystkie swoje złote inwestycje ulokował w jednej sztabce złota, nie byłbyś w stanie sprzedać połowy swojego złota, dlatego najlepiej jest kupować wiele małych sztabek i monet.

Oficjalne złote sztabki i monety są tak bliskie czystemu złotu, jak to tylko możliwe. Dla celów bezpieczeństwa i autentyczności mają one dołączony numer seryjny, który potwierdza ich autentyczność.

Złote sztabki mennicze

O ile każdy przeciętny człowiek może zrobić sztabkę złota z formy, o tyle sztabki bite spełniają wyższe standardy. Choć można znaleźć wiele rozmiarów sztabek, mennice mierzą każdą z nich z należytą starannością, by upewnić się, że mają one dokładnie taką wagę, jak w reklamie.

Mennice tworzą tego rodzaju sztabki złota z myślą o osobach, które chcą kupić złoto w celach inwestycyjnych. Inwestorzy mogą kupować bite sztabki złota od mennicy amerykańskiej.

Podsumowując

Sztabki złota są niebagatelne - jedna sztabka o standardowych wymiarach waży prawie 30 funtów. Choć te duże sztabki złota częściej znajdują się w bezpiecznych rezerwach, takich jak Fort Knox, niż na świecie, mniejsze sztabki i monety są częstą inwestycją na rynku złota.

Nawet jeśli nie będziesz mógł odwiedzić skarbca w Fort Knox, możesz inwestować w sztabki złota i posiadać je na własność, a inwestowanie w złoto jest jednym z najlepszych sposobów budowania portfela metali szlachetnych. Na przykład, możesz kupić 1-kilogramową sztabkę złota (32,5 uncji czystego złota próby 999), jeśli masz około 58 000 dolarów - ale nawet mniej zamożni inwestorzy mogą kupować złote monety, certyfikaty złota lub akcje kopalni złota.

Sprawdź inne wpisy na naszym blogu, by dowiedzieć się więcej!

Autor