Sposoby inwestowania w złoto


Oto wszystkie sposoby inwestowania w złoto, od posiadania samego metalu po inwestowanie w firmy finansujące wydobycie złota.

Biżuteria

Marże w przemyśle jubilerskim sprawiają, że jest to zła opcja inwestowania w złoto. Gdy już ją kupisz, jej wartość odsprzedaży prawdopodobnie znacząco spadnie. Zakłada to również, że mówisz o złotej biżuterii o próbie co najmniej 10 karatowej. (Czyste złoto jest 24-karatowe). Wyjątkowo droga biżuteria może utrzymać swoją wartość, ale bardziej dlatego, że jest przedmiotem kolekcjonerskim, niż z powodu zawartości złota.

Kruszce, sztabki i monety

Są one najlepszą opcją posiadania fizycznego złota. Trzeba jednak wziąć pod uwagę marże. Pieniądze potrzebne do przekształcenia surowego złota w monetę są często przenoszone na klienta końcowego. Również większość dealerów monet dolicza do swoich cen marżę, by zrekompensować sobie działanie w roli pośrednika. Być może najlepszą opcją dla większości inwestorów poszukujących fizycznego złota jest kupno kruszcu bezpośrednio od Mennicy Amerykańskiej, dzięki czemu wiesz, że masz do czynienia z renomowanym dealerem.

Następnie musisz przechować zakupione złoto. Może to oznaczać wynajęcie skrytki depozytowej w miejscowym banku, co może skończyć się ponoszeniem bieżących kosztów za jej przechowywanie. Sprzedaż natomiast może być trudna, ponieważ musisz przynieść swoje złoto do dealera, który może zaoferować Ci cenę niższą od aktualnej ceny spot.

Złote certyfikaty

Innym sposobem na uzyskanie bezpośredniej ekspozycji na złoto bez fizycznego posiadania go, są certyfikaty złota - noty emitowane przez firmę, która jest właścicielem złota. Zazwyczaj dotyczą one złota niealokowanego, co oznacza, że z certyfikatem nie jest związane żadne konkretne złoto, ale firma twierdzi, że ma go wystarczająco dużo, by pokryć wszystkie niewykupione certyfikaty. Możesz kupić certyfikaty na złoto alokowane, ale koszty są wyższe. Problem polega na tym, że certyfikaty te są tak naprawdę tak dobre, jak firma, która je zabezpiecza, podobnie jak banki przed powstaniem ubezpieczenia FDIC. Dlatego też jedną z najbardziej pożądanych opcji dla certyfikatów złota jest Perth Mint, która jest wspierana przez rząd Australii Zachodniej. To powiedziawszy, jeśli zamierzasz po prostu kupić papierową reprezentację złota, możesz zamiast tego rozważyć exchange-traded funds. 

Fundusze giełdowe

Jeśli nie zależy Ci szczególnie na posiadaniu złota, ale chcesz mieć bezpośrednią ekspozycję na ten metal, to prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie fundusz typu ETF (exchange-traded fund), taki jak SPDR Gold Shares. Fundusz ten bezpośrednio kupuje złoto w imieniu swoich udziałowców. Prawdopodobnie będziesz musiał zapłacić prowizję za handel ETF-em, a także opłatę za zarządzanie (wskaźnik kosztów SPDR Gold Share wynosi 0,40%), ale skorzystasz z płynnych aktywów, które inwestują bezpośrednio w złote monety, kruszce i sztabki.

Kontrakty futures

Innym sposobem na pośrednie posiadanie złota są kontrakty futures, które są wysoce lewarowane i ryzykowne, co jest nieodpowiednie dla początkujących inwestorów. Nawet doświadczeni inwestorzy powinni się tu dwa razy zastanowić. Zasadniczo, kontrakt futures jest umową pomiędzy kupującym a sprzedającym na wymianę określonej ilości złota w określonym terminie i po określonej cenie w przyszłości. W miarę jak ceny złota rosną lub spadają, wartość kontraktu zmienia się, a rachunki sprzedającego i kupującego są odpowiednio korygowane. Kontrakty futures są zazwyczaj przedmiotem obrotu na giełdach, więc musisz porozmawiać ze swoim brokerem, by sprawdzić, czy obsługuje on takie kontrakty. 

Największy problem: Kontrakty futures są zazwyczaj kupowane za niewielką część całkowitego kosztu kontraktu. Na przykład, inwestor może być zmuszony do wyłożenia jedynie 20% całkowitego kosztu złota kontrolowanego przez kontrakt. To tworzy dźwignię finansową, która zwiększa potencjalne zyski i straty inwestora. A ponieważ kontrakty mają określone daty końcowe, nie można po prostu trzymać się przegranej pozycji i liczyć na to, że się odbije. Kontrakty futures są złożoną i czasochłonną inwestycją, która może znacznie zwiększyć zyski i straty. Mimo, że są one opcją, są obarczone wysokim ryzykiem i nie są zalecane dla początkujących.

Akcje wydobycia złota

Jednym z głównych problemów związanych z bezpośrednią inwestycją w złoto jest brak potencjału wzrostu. Dzisiejsza uncja złota będzie tą samą uncją złota za 100 lat od teraz. Jest to jeden z kluczowych powodów, dla których słynny inwestor Warren Buffett nie lubi złota - jest to w zasadzie bezproduktywne aktywo.

Dlatego też niektórzy inwestorzy zwracają się ku akcjom wydobywczym. Ich ceny zazwyczaj podążają za cenami towarów, na których się koncentrują; jednakże, ponieważ górnicy prowadzą działalność, która może z czasem się rozwijać, inwestorzy mogą skorzystać na wzroście produkcji. Może to przynieść zyski, jakich posiadanie fizycznego złota nigdy nie przyniesie.

Prowadzenie biznesu wiąże się jednak z towarzyszącym mu ryzykiem. Kopalnie nie zawsze produkują tyle złota, ile oczekiwano, pracownicy czasami strajkują, a katastrofy takie jak zawalenie się kopalni czy śmiertelny wyciek gazu mogą zatrzymać produkcję, a nawet kosztować życie. Podsumowując, kopalnie złota mogą osiągać lepsze lub gorsze wyniki niż złoto - w zależności od tego, co dzieje się w danej kopalni.

Ponadto, większość kopalni złota produkuje coś więcej niż tylko złoto. Wynika to ze sposobu, w jaki złoto występuje w przyrodzie, a także z decyzji dywersyfikacyjnych podejmowanych przez zarząd spółki wydobywczej. Jeśli poszukujesz zdywersyfikowanej inwestycji w metale szlachetne i półszlachetne, wówczas spółka górnicza, która produkuje więcej niż tylko złoto, może być postrzegana jako pozytywna. Jeśli jednak tym, czego naprawdę chcesz, jest ekspozycja na czyste złoto, każda uncja innego metalu, którą górnik wydobywa z ziemi, po prostu rozcieńcza Twoją ekspozycję na złoto.

Potencjalni inwestorzy powinni zwracać baczną uwagę na koszty wydobycia, istniejący portfel kopalń oraz możliwości ekspansji zarówno w istniejących, jak i nowych aktywach przy podejmowaniu decyzji o tym, które akcje wydobywcze kupić.

Fundusze ETF skupiające się na wydobyciu

Jeśli szukasz pojedynczej inwestycji, która zapewnia szeroką zdywersyfikowaną ekspozycję na spółki wydobywające złoto, to tanie ETFy oparte na indeksach, takie jak VanEck Vectors Gold Miners ETF i VanEck Vectors Junior Gold Miners ETF są dobrą opcją. Oba mają również ekspozycję na inne metale, ale ten drugi koncentruje się na mniejszych firmach górniczych; ich wskaźniki kosztów wynoszą odpowiednio 0,53% i 0,54%.

Badając ETF-y na złoto, przyjrzyj się dokładnie indeksowi, który jest śledzony, zwracając szczególną uwagę na to, jak jest skonstruowany, jakie są jego wagi oraz kiedy i jak jest rebalansowany. Są to ważne informacje, które łatwo przeoczyć, gdy zakładamy, że prosta nazwa ETF-u przełoży się na proste podejście inwestycyjne.

Fundusze wzajemne

Inwestorzy, którzy wolą posiadać akcje spółek wydobywczych niż bezpośrednią ekspozycję na złoto, mogą efektywnie posiadać portfel spółek wydobywczych poprzez inwestowanie w fundusze inwestycyjne. Oszczędza to pracy związanej z badaniem różnych opcji górniczych i jest prostym sposobem na stworzenie zdywersyfikowanego portfela akcji górniczych za pomocą jednej inwestycji. Istnieje wiele opcji, przy czym większość głównych domów funduszy inwestycyjnych oferuje otwarte fundusze, które inwestują w spółki wydobywcze, takie jak Fidelity Select Gold Portfolio i Vanguard Precious Metals Fund. 

Jednakże, jak sugeruje nazwa funduszu Vanguard, istnieje prawdopodobieństwo, że portfel funduszu zawiera ekspozycję na górników, którzy zajmują się metalami szlachetnymi, półszlachetnymi i nieszlachetnymi innymi niż złoto. Nie różni się to zasadniczo od bezpośredniego posiadania akcji górniczych, ale należy pamiętać o tym czynniku, gdyż nie wszystkie nazwy funduszy jasno to określają. (Na przykład, Fidelity Select Gold Portfolio inwestuje również w spółki, które wydobywają srebro i inne metale szlachetne).

Opłaty dla aktywnie zarządzanych funduszy mogą być znacznie wyższe niż w przypadku produktów opartych na indeksie. Warto przeczytać prospekt informacyjny funduszu, aby lepiej zrozumieć jego podejście inwestycyjne, czy jest to fundusz aktywnie zarządzany, czy pasywny fundusz indeksowy, oraz jego strukturę kosztów. Należy pamiętać, że wskaźniki kosztów mogą się znacznie różnić pomiędzy funduszami.

Ponadto, gdy kupują Państwo jednostki uczestnictwa aktywnie zarządzanego funduszu inwestycyjnego, ufają Państwo, że zarządzający funduszem mogą inwestować z zyskiem w Państwa imieniu. Nie zawsze udaje się to zgodnie z planem.

Spółki zajmujące się streamingiem i tantiemami

Dla większości inwestorów zakup akcji spółek zajmujących się streamingiem i royalty jest prawdopodobnie najlepszą opcją inwestowania w złoto. Firmy te dostarczają górnikom gotówkę z góry w zamian za prawo do zakupu złota i innych metali z określonych kopalni po obniżonych stawkach w przyszłości. Są one jak specjalistyczne firmy finansowe, które otrzymują wynagrodzenie w złocie, co pozwala im uniknąć wielu bólów głowy i ryzyka związanego z prowadzeniem kopalni.

Korzyści płynące z działalności takich firm obejmują szeroko zdywersyfikowane portfele, umownie wbudowane niskie ceny, które prowadzą do szerokich marż w dobrych i złych latach, oraz ekspozycję na zmiany cen złota (ponieważ firmy streamingowe zarabiają na sprzedaży złota, które kupują od górników). Żadna z największych firm streamingowych nie ma jednak portfela wyłącznie złotego, a najczęstszą dodatkową ekspozycją jest srebro. (Franco-Nevada, największa firma zajmująca się streamingiem i royalty, posiada również ekspozycję na wiercenia w poszukiwaniu ropy i gazu). Musisz więc odrobić trochę pracy domowej, aby w pełni zrozumieć, jakie ekspozycje na towary uzyskasz dzięki swojej inwestycji. I choć spółki streamingowe unikają wielu ryzyk związanych z prowadzeniem kopalni, to jednak nie eliminują ich całkowicie: Jeśli kopalnia nie produkuje złota, firma streamingowa nie ma czego kupować.

Wbudowane szerokie marże, które wynikają z podejścia streamingowego, stanowią ważny bufor dla tych firm. Dzięki temu rentowność firm streamingowych jest lepsza niż górników w przypadku spadku cen złota. Jest to kluczowy czynnik, który daje spółkom streamingowym przewagę jako inwestycji. Zapewniają one ekspozycję na złoto, oferują potencjał wzrostu poprzez inwestycje w nowe kopalnie, a ich szerokie marże w całym cyklu zapewniają pewną ochronę w przypadku spadku cen złota. Taka kombinacja jest trudna do pobicia. 

zloto

Jaki jest najlepszy sposób na inwestowanie w złoto dla początkujących?

Nie ma idealnego sposobu na posiadanie złota: Każda opcja wiąże się z pewnymi kompromisami. Dla większości ludzi najlepszą strategią jest kupowanie akcji spółek zajmujących się streamingiem i royalty. Jednak to, w co zainwestować, to tylko jeden element układanki: są jeszcze inne czynniki, które musisz wziąć pod uwagę.

Jak dużo powinieneś zainwestować w złoto?

Złoto może być niestabilną inwestycją, więc nie powinieneś wkładać w nie dużej części swoich aktywów - najlepiej utrzymywać je na poziomie mniejszym niż 10% całego portfela akcji. Prawdziwe korzyści, zarówno dla nowych, jak i doświadczonych inwestorów, płyną z dywersyfikacji, jaką może zaoferować złoto. Kiedy już zbudujesz swoją pozycję w złocie, upewnij się, że okresowo równoważysz swój portfel tak, by względna ekspozycja na złoto pozostała taka sama.

Kiedy powinieneś kupować złoto?

Najlepiej jest kupować niewielkie ilości w miarę upływu czasu. Gdy ceny złota są wysokie, rosną również ceny akcji powiązanych z tym surowcem. Może to oznaczać słabe zyski w najbliższym czasie, ale nie umniejsza to korzyści płynących w dłuższej perspektywie z posiadania złota w celu dywersyfikacji portfela. Kupując niewielką ilość na raz, możesz uśrednić koszty dolara na pozycji.

Jak w przypadku każdej inwestycji, nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jak powinieneś inwestować w złoto. Ale uzbrojony w wiedzę o tym, jak działa przemysł złota, co każdy typ inwestycji pociąga za sobą i co brać pod uwagę przy rozważaniu swoich opcji, możesz podjąć decyzję, która będzie dla Ciebie właściwa.

Autor