(Potencjalny) wpływ podatku od zysków kapitałowych (CGT) przy zakupie złotego kruszcu


Załóżmy, że starannie zbadałeś swoją strategię inwestycyjną i zdecydowałeś, że inwestowanie w złoto powinno odgrywać ważną rolę w Twoim portfelu. Oczywiście chcesz osiągnąć jak najlepszy zwrot, kiedy zdecydujesz się na sprzedaż, więc musisz wziąć pod uwagę podatek. Czy Twoje zyski zostaną uszczuplone przez konieczność zapłacenia podatku od zysków kapitałowych (CGT)?
Ustalenie, czy jesteś zobowiązany do zapłaty podatku od zysków kapitałowych
Podatek od zysków kapitałowych (Capital Gains Tax, CGT) jest płatny od zysków, które osiągniesz, gdy sprzedasz, oddasz lub w inny sposób pozbędziesz się aktywów o wartości przekraczającej £12,300 w jednym roku finansowym. Jest to poziom ustalony przez rząd w momencie pisania tego tekstu; próg CGT jest corocznie weryfikowany. 

Jeśli Twój zysk jest mniejszy niż £12,300, to mieścisz się w limicie CGT i nie będziesz musiał płacić podatku. £12,300 może wydawać się dość wysoki poziom, ale jeśli sprzedajesz aktywa takie jak nieruchomości, dzieła sztuki lub złoto, może być zbyt łatwo przekroczyć próg CGT. 

Pamiętaj, że CGT odnosi się do bieżącego roku finansowego, ale opiera się na zysku, jaki osiągniesz w stosunku do pierwotnej ceny, jaką zapłaciłeś, kiedy nabyłeś aktywa. Jeśli kupiłeś trochę kruszcu, powiedzmy pięć lat temu i obserwowałeś stały wzrost jego wartości, może się okazać, że zysk, który osiągnąłeś przy jego sprzedaży wykorzystał znaczną część twojego rocznego odpisu CGT. Każda kolejna sprzedaż w tym samym roku może spowodować przekroczenie progu £12,300, co skutkuje opodatkowaniem w wysokości 20% - 28%. Rzeczywista stawka zależy od sprzedanych aktywów, ale mimo to stanowi ona znaczne wgniecenie w Twoich zyskach.

Proszę zauważyć, że istnieją inne ulgi od CGT. Ponieważ nie jesteśmy w stanie udzielić konkretnej porady finansowej lub sytuacji, zalecamy, aby sprawdzić z księgowym. Przechowujemy zapisy wszystkich transakcji z Britannia Coin Company przez siedem lat, ale nie dobrowolnie przesłać żadnych szczegółów do HMRC, chyba że specjalnie poproszony, aby to zrobić.

Podatek od zysków kapitałowych od sztabek złota

Sztabki złota są dostępne w różnych rozmiarach i dlatego stanowią atrakcyjną propozycję inwestycyjną z elastycznymi opcjami kupna i sprzedaży. Jednakże, podczas gdy nie zapłacisz podatku VAT od transakcji dotyczących sztabek złota, jako że złoto inwestycyjne jest obecnie zwolnione z podatku, będziesz zobowiązany do zapłaty CGT.

Czy zapłacę CGT od złotych monet?

Na szczęście możesz kupić złote monety wiedząc, że są one wolne od podatku CGT - nie będziesz więc zobowiązany do zapłaty podatku od zysków kapitałowych, niezależnie od tego, jak duży zysk osiągniesz przy ich sprzedaży.

Istnieje wiele rodzajów złotych monet dostępnych z różnych krajów i w różnych nominałach. Możesz na przykład zdecydować się na zakup południowoafrykańskich Krugerrandów, meksykańskich złotych peso, amerykańskich złotych orłów, a nawet australijskiego złotego kangura.

Uważaj jednak - choć te fascynujące złote monety dodadzą różnorodności i zainteresowania do Twojej inwestycji, nie są one zwolnione z podatku CGT. Jedyne złote monety, które nie podlegają CGT to te, które są legalną walutą Wielkiej Brytanii, takie jak złote Britannias i złote Suwereny z Mennicy Królewskiej.

Ponieważ mają one również wartość nominalną i dlatego są prawnym środkiem płatniczym w Wielkiej Brytanii, niektóre srebrne monety z Mennicy Królewskiej są również zwolnione z CGT. Należą do nich srebrny suweren, srebrna moneta bulionowa Royal Arms oraz srebrna moneta bulionowa Lunar. Jednak fakt, że są one srebrne, a nie złote oznacza, że nadal należy zapłacić podatek VAT.

Kwestia premii 

Premia to kwota pobierana przez dostawcę lub dealera ponad wartość wewnętrzną przedmiotu, tj. wartość zawartości złota w sztabce lub monecie. Zwykle jest ona wyrażana w procentach.

Jest całkiem prawdopodobne, że spotkasz się z opinią, że złote monety mają wyższą premię procentową niż sztabki złota. Jest to generalnie prawda, ale jeśli jesteś poważnym inwestorem dążącym do zbudowania w miarę pokaźnego portfela, to warto pamiętać, że CGT jest płatny od sztabek złota, ale nie od złotych monet. To, co możesz stracić, płacąc nieco wyższą premię za złote monety, powinno być więcej niż zrekompensowane przez oszczędności, jakie możesz potencjalnie poczynić, nie musząc płacić CGT.

Zależy to również od tego, jak skonstruujesz swój portfel inwestycyjny. Jeśli chcesz zapewnić sobie wysoki stopień elastyczności przy kupnie i sprzedaży, prawdopodobnie będziesz chciał mieć pewną liczbę złotych monet o mniejszych nominałach lub równowartość mniejszych sztabek złota, np. pięć sztabek o wadze 1 uncji zamiast jednej sztabki o wadze 5 uncji.

Na tym poziomie procentowa premia za sztukę złota będzie wyższa, gdyż proporcjonalnie wzrasta koszt przechowywania i obsługi dla dostawcy lub dealera. To z kolei zmniejsza różnicę w premii między sztabkami złota a złotymi monetami - ale złote monety nadal mają tę zaletę, że są wolne od podatku CGT. Naszym zdaniem, choć rozsądnie jest być świadomym wysokości płaconej premii, informacja ta jest najbardziej przydatna przy wyborze dostawcy lub dealera, a nie przy wyborze pomiędzy sztabkami złota a złotymi monetami. 

monety

Najlepsze złote monety do inwestowania

Po ustaleniu, że złote monety będące prawnym środkiem płatniczym w Wielkiej Brytanii są wolne od podatku CGT, pojawia się kolejne pytanie: jakie monety powinieneś wybrać?

Mimo, że wszystkie złote monety zwolnione z CGT są bite przez Mennicę Królewską, wciąż istnieje zaskakująco szeroki wybór pod względem wzoru, wartości i lat bicia. Niektóre monety posiadają element rzadkości i możliwość zakupu monet z różnych lat ma swój urok, jeśli podoba Ci się pomysł, że Twój portfel inwestycyjny może być również interesującą kolekcją.

Najbardziej znanymi złotymi monetami będącymi prawnym środkiem płatniczym z Mennicy Królewskiej są Złoty Suweren oraz Złota Britannia, więc to właśnie te monety przeanalizujemy jako pierwsze.

Złote suwereny
Suweren ma historię sięgającą ponad 500 lat wstecz i przez większość tego czasu był walutą obiegową. Dziś raczej nie zobaczysz, by ktoś wyjął złotego suwerena z kieszeni, by zapłacić za gazetę, niemniej jednak jest on prawnym środkiem płatniczym - aczkolwiek wartym więcej niż jego wartość nominalna wynosząca 1 funt.  

Prawdopodobnie najbardziej czczona złota moneta bulionowa, Złoty Suweren jest często nazywany "główną monetą świata" ze względu na swoją niezawodną jakość i status, co zapewnia, że zawsze jest na nią popyt. Po raz pierwszy została wyprodukowana w 1489 roku na polecenie króla Henryka VII, i została ozdobiona wieloma różnymi wzorami. Najtrwalszym z nich jest Św. Jerzy ze Smokiem, stworzony przez Benedetto Pistrucci i widoczny na każdym suwerenie od czasów panowania królowej Wiktorii (z kilkoma godnymi uwagi wyjątkami).

Pełny Suweren zawiera 7,32g 22 karatowego złota, ma 22,05mm średnicy i 1,52mm grubości. Złoty Suweren jest również dostępny w wersjach połówkowej, podwójnej i poczwórnej, które są również zwolnione z podatku CGT.

Z tak długą i znamienitą przeszłością, zarówno inwestorzy jak i numizmatycy są zainteresowani kolekcjonowaniem złotych suwerenów z różnych dat i wzorów, a także tych wyprodukowanych w oddziałach Mennicy Królewskiej w innych krajach, takich jak Indie czy Australia. Naturalnie te starsze i rzadsze złote suwereny, pod warunkiem, że są w dobrym stanie, stale zyskują na wartości. 

Złote Britannias
Po raz pierwszy wprowadzona w 1987 roku, złota Britannia została ulepszona z 22 karatowej do 24 karatowej w 2013 roku i zawiera jedną uncję trojańską czystego złota. Przy średnicy 32,69 mm i grubości 2,8 mm jest zarówno większa, jak i cięższa od złotego suwerena. Wartość nominalna to 100 funtów; rzeczywista wartość jest oczywiście wielokrotnie wyższa.

Jak sama nazwa wskazuje, ta poszukiwana moneta przedstawia wizerunek Britannii, według klasycznego projektu Philipa Nathana. Britannia, we wszystkich swoich różnych postaciach, pojawiała się na monetach będących w obiegu w Wielkiej Brytanii przez ponad 2 tysiące lat, więc ten natychmiast rozpoznawalny symbol potwierdza status Złotej Britanii jako wiodącej na świecie monety o wysokiej wartości.

Złota Britannia jest dostępna w wersjach o wadze ¼ uncji i ½ uncji, jak również w monecie o wadze 1 uncji, która na rok 2020 została również wyprodukowana w wersji Oriental Border, specjalnie po to, by zainteresować rynki azjatyckie. Britannia została również wybita w wersji srebrnej i platynowej. Ponieważ srebrna Britannia jest prawnym środkiem płatniczym w Wielkiej Brytanii, jest ona zwolniona z podatku CGT, ale nadal będziesz musiał zapłacić podatek VAT.

Inne złote monety zwolnione z podatku CGT
Mennica Królewska oferuje również inne złote monety, które choć nie są tak znane jak Złota Suwerenność i Złota Britannia, to jednak nadal można je kolekcjonować i są one zwolnione z podatku CGT i VAT.

Seria Queen's Beast przedstawia stworzenia heraldyczne wyrzeźbione z okazji koronacji Jej Wysokości Królowej Elżbiety II w 1953 roku w Opactwie Westminsterskim. Te mityczne stworzenia zostały odtworzone na monetach i są dostępne jako monety o wadze 1 uncji i ¼ uncji, o nominałach odpowiednio 100 i 25 funtów. Co roku wybijany jest inny wzór bestii, co praktycznie gwarantuje, że cały zestaw będzie kolekcjonerski. Dziewiąta moneta z serii, na rok 2020, przedstawia Białego Konia Hanowerskiego.

Seria Lunar inspirowana jest chińskim zodiakiem, reprezentowanym na monecie z 2020 roku przez Rok Szczura. Pierwsza moneta z tej serii została wybita w 2014 roku, a dzięki nowemu wzorowi każdego roku, monety te będą poszukiwane przez kolekcjonerów. Zwolnione z podatku VAT i CGT, są również dostępne w rozmiarach ¼ oz. i 1 oz.

Moneta Royal Arms jest nowością Mennicy Królewskiej i ma taki sam rozmiar i wagę jak złota Britannia, z 1 uncją trojańską 24 karatowego złota i nominałem 100 funtów. Nazwa monety pochodzi od obecnego herbu królewskiego Wielkiej Brytanii, który łączy w sobie herby każdego z narodów: Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii.

Wreszcie, jest też Gold Standard, 24-karatowa moneta o wadze ¼ uncji i średnicy 22 mm, o nominale 25 funtów. Moneta ta została wprowadzona do obiegu dla upamiętnienia 200 lat od wprowadzenia systemu monetarnego Gold Standard, który stał się podstawą brytyjskich finansów do 1931 roku. Projekt przedstawia zestaw wag, nawiązując do absolutnej dokładności i precyzji, która jest znakiem rozpoznawczym Mennicy Królewskiej. Podobnie jak moneta Royal Arms, jest ona zwolniona z podatku CGT i VAT.

 

Autor