Co jest lepsze w dłuższej perspektywie: Złoto czy kryptowaluta?

Jeśli jesteś fanem złota, znasz jego długoterminową atrakcyjność i potencjał wydajności. Możesz być również zaznajomiony ze stosunkowo nowym aktywem, Bitcoinem, który jest kryptowalutą określaną mianem "cyfrowego złota". Ale jak mają się do siebie kryptowaluty, a konkretnie Bitcoin i złoto? Czy mamy do czynienia z nową formą złota?

Historia kryptowaluty i złotaKryptowaluta

jest nowym dzieckiem w bloku. Jak wyjaśnia IRS, kryptowaluta jest rodzajem wirtualnej waluty, która wykorzystuje kryptografię do zatwierdzania i zabezpieczania transakcji, które są cyfrowo rejestrowane na "rozproszonej księdze", takiej jak blockchain.

Bitcoin pojawił się w 2009 roku jako pierwsza kryptowaluta, a jego popularność wzrosła od tego czasu. Jeszcze nowsze dziecko na rynku kryptowalut niż Bitcoin, Monero, zadebiutowało w 2014 roku. Atrakcyjność Monero polega na tym, że przenosi prywatność i anonimowość transakcji Bitcoin na nowy poziom. W przeciwieństwie do Bitcoina, nie ma z góry ustalonej całkowitej podaży Monero.

Dla kontrastu, złoto jest starym dzieckiem w bloku. Jego początki sięgają ponad 5 000 lat wstecz. W rzeczywistości było jednym z pierwszych metali, które wydobywano. Złote monety miały swoją premierę jako forma waluty około 550 roku p.n.e., poprzedzając wprowadzenie pieniądza papierowego.

"Złoto zawsze odgrywało ważną rolę w międzynarodowym systemie monetarnym" - zauważa Światowa Rada Złota.

Stabilność

kryptowalut

a złotoZważywszy

na to,

że kryptowaluty są w powijakach, ich historia jest ograniczona. Dla porównania, złoto ma długą historię.

Odnosząc się do kryptowalut, U.S. Securities and Exchange Commission wskazuje, że może istnieć "znaczące ryzyko związane z lokowaniem pieniędzy w coś, co nie istnieje zbyt długo. "

Dodatkowo, cena kryptowaluty może być niezwykle zmienna

.

"Wartość kryptowaluty może zmieniać się z godziny na godzinę. Wartość [aktywów], która dziś może być warta tysiące dolarów amerykańskich, jutro może być warta tylko kilkaset. Jeśli wartość spada, nie ma gwarancji, że znów wzrośnie" - zauważa Federalna Komisja Handlu.

Złoto ma jednak bardziej znaczącą historię niż kryptowaluty - historię, z której możemy się uczyć.

ConsumerAffairs podkreśla, że "jedną z głównych zalet złota jest to, że jest to aktywo materialne, nad którym masz kontrolę, bez względu na to, co dzieje się z globalną gospodarką".

Niekoniecznie tak jest w przypadku kryptowalut, które mogą być aktywami wymykającymi się spod kontroli. W przeciwieństwie do złota, kryptowaluta nie jest uważana za bezpieczną przystań przez wielu analityków.

Bitcoin, król kryptowalut, "nadal jest powszechnie postrzegany jako niekonwencjonalny instrument", jak podaje MarketWatch.

Profesor Uniwersytetu Duke'a, Campbell Harvey, dodaje, że kryptowaluty nie zachowują się jak bezpieczna przystań w obliczu dzisiejszych globalnych wyzwań gospodarczych.

Roger Huang z Forbes twierdzi, że kryptowaluty nie można zaliczyć do tej samej kategorii bezpiecznych przystani, co złoto. Wartość Bitcoina i innych kryptowalut, w przeciwieństwie do złota, "nie opiera się na ugruntowanej historii ich komercyjnego wykorzystania ze względu na ich właściwości antykorozyjne lub przewodzące, ani na długo zakorzenionej tradycji kulturowej, zgodnie z którą błyszczące jest lepsze. "

Jest bardzo wątpliwe, aby kryptowaluta kiedykolwiek zastąpiła złoto

.

Dlaczego? Z dwóch powodów: Po pierwsze, namacalny charakter złota i nieodłączne korzyści nigdy nie mogą być w pełni zastąpione przez byt cyfrowy. Po drugie, przyszłość kryptowalut jest stosunkowo niepewna, podczas gdy przyszłość złota pozostaje jasna, biorąc pod uwagę jego ponad 5 000-letnią historię. I co być może najważniejsze, złoto historycznie było mniej zmiennym towarem niż kryptowaluty.

"Na razie złoto pozostaje złotem jako zabezpieczenie przed niepewnością finansową, a Bitcoin pozostaje Bitcoinem jako spekulacyjnym [aktywem]" - twierdzi Xolali Zigah, współpracownik Forbesa.

Co jest lepsze w dłuższej perspektywie?

Zamiast pytać, które z nich jest lepsze w dłuższej perspektywie, złoto czy kryptowaluty, warto najpierw zapytać, które z nich mają historię, z której możemy się uczyć - historię, na której możemy polegać? Bitcoin ma około 11 lat, podczas gdy złoto liczy sobie tysiące lat. Co to mówi o długowieczności każdego z aktywów? Jeśli spojrzeć na definicję słowa "długoterminowy", które oznacza "występujący w ciągu lub odnoszący się do długiego okresu czasu", to jest jedna odpowiedź, którą należy rozważyć bardziej niż inne.

 

Autor