Ukryte ryzyko związane z zakupem funduszy ETF na złoto

Dla niektórych kupno funduszy ETF na złoto może wydawać się dobrym interesem. Zyskujesz pewną ekspozycję na wyniki złota, ale bez konieczności organizowania odbioru lub przechowywania prawdziwego złota. W jaki sposób? ETF na złoto działa jak akcje, generalnie śledzi cenę złota i ma na celu odwzorowanie jego wyników.

Złote ETF-y "starają się połączyć elastyczność i łatwość obrotu giełdowego z korzyściami płynącymi z fizycznego posiadania złota" - pisze World Gold Council.

Brzmi jak różowa konfiguracja? Upewnij się, że zważysz potencjalne ryzyko, zanim wybierzesz ETF zamiast fizycznego złota.

Ryzyko

związane

z ETF-ami na złotoRyzyko ETF

#1: Masz do czynienia z nieuniknionym "ryzykiem kontrahenta "

To jedno z największych ryzyk związanych z ETF-ami na złoto, według Business Insider i Forbes. Ryzyko kontrahenta istnieje wtedy, gdy istnieje szansa, że druga strona umowy nie wywiąże się ze swoich zobowiązań. Przy tak wielu instytucjach zaangażowanych w proces tworzenia ETF-ów, istnieje poważne ryzyko kontrahenta, które należy wziąć pod uwagę.

Na przykład, powiedzmy, że chciałbyś kupić udziały w jednym z największych i najpopularniejszych na świecie złotych funduszy ETF, SPDR Gold Trust (GLD). Po pierwsze, musiałbyś pracować poprzez Autoryzowanego Uczestnika, zazwyczaj dużą instytucję finansową. Kupią oni udziały w funduszu powierniczym - SPDR Gold Trust. Powiernik zwraca się do swojego powiernika, którym w przypadku GLD jest HSBC, w celu pozyskania i przechowywania złota.

A poza Autoryzowanym Uczestnikiem i powiernikiem jest jeszcze więcej warstw do rozważenia. Powiernicy, tacy jak HSBC, korzystają z usług subpowierników - donosi Forbes - więc oprócz ryzyka związanego z powiernikiem, ponosisz również ryzyko subpowiernika.

"Jesteś uzależniony między innymi od umiejętności zarządzania, struktury funduszu, łańcucha przechowywania, integralności operacyjnej, nadzoru regulacyjnego i protokołów dostawy (które są dostępne tylko dla bardzo dużych akcjonariuszy)" - zauważa Forbes. Jeśli którykolwiek z tych elementów ulegnie awarii, Twoje udziały mogą być zagrożone.

W przypadku fizycznego złota ryzyko kontrahenta jest minimalne, gdyż zaangażowanych jest mniej stron. Jesteś Ty i Twoja firma handlująca złotem. Możesz być zaangażowany w każdy etap procesu, od zakupu po śledzenie i odbiór przesyłki. Przejrzystość i zaufanie w znacznym stopniu ograniczają ryzyko kontrahenta i dają Ci spokój ducha w związku z zakupem.

Zamów bezpłatny zestaw informacyjny U.S. Money Reserve, by dowiedzieć się więcej o korzyściach płynących z posiadania fizycznego złota. Odkryj oferty specjalne i strategie dywersyfikacji w ekskluzywnym przewodniku U.S. Money Reserve po metalach szlachetnych. Twoja przyszłość finansowa zależy od Ciebie!

Ryzyko ETF #2: Działasz w ramach chwiejnego systemuKustosze

i subpowiernicy, zazwyczaj banki, są odpowiedzialni za pozyskiwanie i przechowywanie fizycznego złota powiązanego ze złotym ETF-em. Pytanie brzmi, czy można ufać bankom powierniczym, że 1) będą w stanie przetrwać tak długo, jak złoto w ich skarbcach i 2) odpowiednio zabezpieczą swoje udziały?

Według danych FDIC w 2017 r. w Stanach Zjednoczonych miało miejsce sześć upadłości banków, a od października 2000 r. upadły 553 banki.

Ogromne międzynarodowe banki, takie jak depozytariusz GLD - HSBC, muszą radzić sobie lepiej, prawda? Rozważ to. HSBC może być na skraju katastrofy, mówi Business Insider. Co więcej, Business Insider donosi, że w ciągu ostatnich dwóch lat HSBC (powiernik największego złotego funduszu ETF):

  • został ukarany grzywną w wysokości 1,9 miliarda dolarów za pranie brudnych pieniędzy i łamanie sankcji
  • podobno umożliwiło handlarzom narkotyków wypranie miliardów dolarów
  • odłożył 1,3 miliarda dolarów na zaspokojenie roszczeń, że manipulował kursami walutowymi

Podczas gdy fizyczne złoto może być kupowane, sprzedawane i przechowywane poza systemem bankowym, złote ETF-y i złoto z nimi związane nie mogą.

"Jednym z głównych powodów, dla których warto posiadać złoto, jest to, że jest ono ostatnią linią obrony w przypadku kryzysu gospodarczego lub walutowego. Ale ponieważ system bankowy jest również narażony na ryzyko w okresach stresu, podobnie jak złote ETF-y, które są częścią tego właśnie systemu" - pisze Business Insider.

"

Po co sabotować te zabezpieczenia, wystawiając swoje złoto na pastwę nieokrzesanego i niestabilnego banku? "

Ryzyko ETF #3: Wciąż nie posiadasz fizycznego złota

Kupując ETF

oparty na złocie, zyskujesz ekspozycję na cenę złota, a nie na rzeczywiste, fizyczne

złoto.

Posiadanie udziałów w ETF-ie nie jest tym samym, co posiadanie fizycznego złota, a ETF-y nie są w stanie zreplikować bezpieczeństwa i ochrony, jakie oferuje fizyczne złoto.

Teoretycznie możesz przyjąć dostawę złota z Twoich udziałów w ETF, ale nie jest to tak proste, jak zakup fizycznego złota. Oto przykład. Jak zauważają Business Insider i MarketWatch, udziałowcy GLD muszą posiadać co najmniej 100 000 udziałów, aby zażądać wymiany, co na dzień 8 sierpnia 2017 r. wynosiło prawie 12 milionów dolarów - nie jest to pozycja, którą przeciętna osoba prawdopodobnie posiada. Złoto jest następnie dostarczane w sztabach złota o wadze od 400 do 430 uncji i nie może być dzielone na mniejsze kawałki. Nawet po Twojej prośbie, fundusz może wysłać Ci czek zamiast kruszcu z dowolnego powodu, który uzna za konieczny.

W słowach założyciela GLD, George'a Milling-Stanleya, "Kiedy kupujesz akcje GLD, kupujesz udział w funduszu powierniczym... Indywidualny [nabywca] nie posiada złota, które wspiera fundusz powierniczy, tak samo jak inwestor w GM posiada samochód, a inwestor w Apple posiada iPhone'a." Akcje GLD reprezentują papierowe roszczenie do złota, a nie samo złoto.

Po co zadowalać się papierowym pełnomocnictwem?

Mogą istnieć bardziej efektywne sposoby kupowania i posiadania złota niż ETF - sposoby, które nie wiążą się z dużym ryzykiem kontrahenta i nie działają w ramach systemu bankowego czy giełdy.

Nawet banki centralne kupują złote monety i sztabki - a nie złote ETF-y - by zarządzać ryzykiem, promować stabilność i zabezpieczać się przed inflacją i słabnącym dolarem. Po co kupować papierowy substytut złota, skoro możesz posiadać prawdziwe?

Złoto było używane jako waluta i magazyn bogactwa od początku zapisanej historii. Fundusze ETF na złoto? Pierwszy fundusz pojawił się w marcu 2003

r.

W pewnym momencie złoto może stać się trudne lub wręcz niemożliwe do zdobycia. W przeciwieństwie do exchange-traded funds i ich akcji, światowa podaż fizycznego złota jest skończona.

Obejrzyj Gold vs ETFs poniżej i zadzwoń pod numer 1-844-307-1589

, by dowiedzieć się więcej. Account Executives są gotowi odpowiedzieć na Twoje pytania dotyczące kupna złota już dziś. ETFsgold market advicehow to buy goldphysical goldstock marketwhere to buy goldShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsHave You Seen the All-New 2021 Gold American Eagle Design?
2021-08-20Jak kupować złoto?
2021-07-30Złoto fizyczne vs. Złoto papierowe: Jaki jest najlepszy sposób na kupno złota?
2021-07-28Czy platyna jest lepsza od złota? Oto, co mówią eksperci.
2021-06-11Jak wygląda rynek złota w 2021 roku? Oto co mówi Światowa Rada Złota.
2021-04-16Au czy Ag? Poznaj podstawy metali szlachetnych2021-04-16
Autor