
Czy złoto jest minerałem czy metalem?
Jeśli chodzi o inwestowanie w złoto, istnieje wiele sposobów na pozyskanie tego surowca. Niektóre z nich nie są namacalne, jak na przykład złoto papierowe, które daje możliwość posiadania złota bez możliwości trzymania go w ręku.
Choć może się to wydawać dziwne, jest to mniej szokujące niż posiadanie fizycznego złota w jednej z jego wielu postaci. W końcu mamy w głowie obraz skarbców wypełnionych lśniącymi złotymi sztabkami, monetami i nie tylko. Trudno jest jednak zrozumieć, czym tak naprawdę jest złoto i co sobą reprezentuje na rynku.
Co więc musisz wiedzieć o fizycznych właściwościach złota, by móc je posiadać - na przykład, czy złoto jest minerałem czy metalem? Przygotowaliśmy przewodnik po właściwościach złota i jego klasyfikacji jako substancji.
Spis treści
- Czy złoto jest minerałem czy metalem?
- Czy złoto jest minerałem według każdej klasyfikacji?
- Jak złoto występuje w przyrodzie?
- Fałszywe właściwości mineralne złota
- Czy złoto jest minerałem używanym w budownictwie?
- W jaki sposób złoto metalowe jest wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu?
- Krótkie fakty z historii złota
- Tutaj, aby pomóc
Czy złoto jest minerałem czy metalem?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy nieco wyjaśnić różnice i podobieństwa między metalami i minerałami.
Minerały są ogólnie definiowane w naukach o ziemi jako naturalnie występujące krystaliczne ciała stałe. Oznacza to, że powstają one bez ingerencji innych form życia, takich jak ludzie czy zwierzęta, i tworzą strukturę krystaliczną.
Z kolei metale to substancje elementarne, które w stanie stałym są krystaliczne i naturalnie występują w minerałach. Co więcej, nie wykluczają się one wzajemnie z minerałami. Złoto, podobnie jak miedź i srebro, to metale, które również występują w przyrodzie w postaci krystalicznych ciał stałych.
Złoto jest substancją elementarną - czystą substancją składającą się z tych samych pierwiastków, której nie można rozłożyć na dwie lub więcej różnych substancji. Złoto, jak wie większość kupujących złoto, jest produkowane poprzez przekształcanie tego materiału w dobrze nam znane rudy metali. Jednak ze względu na wiele cennych właściwości złota - w tym jego kowalność i dobre przewodzenie prądu - jest ono także wykorzystywane w technice i innych gałęziach przemysłu, które je redukują.
Krótko mówiąc, złoto jest zarówno minerałem, jak i metalem, co czyni z niego dynamiczny metal szlachetny o szerokim wachlarzu zastosowań.
Czy złoto jest minerałem według każdej klasyfikacji?
Nie. Choć powyższa definicja pochodzi z dziedziny nauk o ziemi, inni naukowcy mogą nie zaliczać złota do minerałów na potrzeby swoich badań.
W naukach o zdrowiu minerały definiuje się jako pierwiastki chemiczne, które w jakiś sposób są korzystne dla organizmów żywych. Najczęściej przekłada się to na odżywianie. Ponieważ złoto nie ma żadnej wartości w tym sensie, naukowcy zajmujący się naukami o zdrowiu nie uwzględniliby go w swoim spisie minerałów, nawet jeśli byłyby to miedź, żelazo i cynk.
Ponadto, gdy przychodzi do zakupu złota, ludzie myślą o nim jak o towarze, co bardziej odpowiada perspektywie nauk o ziemi.
Jak złoto występuje w przyrodzie?
Kiedy już odpowiesz sobie na pytanie "czy złoto jest minerałem?", możesz zacząć drążyć temat różnorodności form, w jakich złoto występuje w swojej naturalnej, mineralnej postaci.
Istnieją trzy podstawowe typy złóż, w których złoto występuje w naturze w postaci hydrotermalnych żył kwarcowych:
- Skałymetamorficzne i iglaste: skały, które zmieniają formę pod wpływem działania sił, takich jak lawa
- Wulkaniczno-ekshalacyjne złoża siarczkowe: zwykle spotykane w kanałach na dnie morza
- Złoża plaskowe (skonsolidowane lubnieskonsolidowane): skały pierwotne, które ulegają wietrzeniu lub erozji w celu uzyskania koncentracji cennych materiałów, takich jak złoto.
Złoto występuje głównie pod powierzchnią Ziemi, tworząc się albo w skałach metamorficznych, albo w wulkaniczno-ekshalacyjnych osadach siarczkowych, w tzw. procesie hipogeńskim. Skonsolidowane i nieskonsolidowane złoża plaskowe są mniej powszechne, ponieważ wymagają dużo czasu, aby skały uległy rozkładowi i nagromadziły złoto.
Ze względu na te różne procesy, złoto nie zawsze można znaleźć samo. Zazwyczaj ludzie odkrywają złoto w postaci ziaren rozproszonych w kwarcu i pirytach oraz innych siarczkach.
Standardowe złote płatki, ziarna i samorodki pochodzą zazwyczaj tylko ze starożytnych złóż rzecznych lub strumieniowych, które znajdują się nad wymienionymi wyżej żyłami kwarcowymi.
Właściwości mineralne fałszywego złota
Nic dziwnego, że fałszywe złoto formuje się w sposób bardzo podobny do prawdziwego złota. Potocznie nazywane złotem głupców, geologom znane jest jako piryt lub siarczek żelaza. Jest to niezwykle rozpowszechniony minerał, który dla niewprawnego oka może przypominać złoto.
Piryt miał wiele zastosowań, które od tamtej pory wyszły z użycia. Nie jest on jednak bezużyteczny, ponieważ złoto tworzy się w tych samych warunkach co piryt, co może wskazywać, że w pobliżu znajdują się bardziej rozległe złoża złota. Jak wspomniano powyżej, mniejsze ilości złota mogą być nawet obecne w obrębie pirytu.
Jeśli jesteś ciekaw, jak odróżnić prawdziwe złoto od złóż mineralnych typu "złoto głupców", weź pod uwagę te dwie istotne różnice:
- Kolor: Złoto ma zazwyczaj cieplejszy, bardziej żółty kolor. Piryt jest nieco bardziej mosiężny, nawet z metalicznym połyskiem, który przypomina złoto.
- Odczucie fizyczne: Złoto jest elastyczne i miękkie, dzięki czemu można je zginać. Piryt złota głupiego jest o wiele bardziej kruchy i pęka, zamiast się zginać.
Czy złoto jest minerałem wykorzystywanym w budownictwie?
Skoro więc złoto jest zarówno metalem, jak i minerałem stosowanym w niektórych stopach (metal uzyskiwany przez połączenie dwóch lub więcej rodzajów metali, jak w przypadku fałszywego złota), to czy jest ono przydatne w budownictwie? Może się to wydawać wykonalne - w końcu złoto jest nieaktywne chemicznie, co sprawia, że nie szkodzi mu wilgoć ani powietrze, a także jest odporne na rdzę.
Chociaż budynek ze złota nie jest niemożliwy, nie jest też praktyczny. Drapacze chmur i nowoczesne budynki wymagają dużej ilości metalu na belki, kanały i inne elementy konstrukcyjne. Użycie stopu złota byłoby nie tylko niewiarygodnie drogie, ale istnieją już inne, bardziej współczesne stopy, które całkiem dobrze spełniają swoje zadanie, takie jak stopy stali odpornej na korozję, znanej również jako stal nierdzewna.
W jaki sposób złoto metalowe jest wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu?
Choć większość ludzi kojarzy złoto z walutą i biżuterią, to prawda jest taka, że ma ono wiele zastosowań w życiu codziennym. Ponieważ jest to tak miękki metal, złoto jest niezwykle plastyczne - można z niego wyciągać cienkie metalowe druciki.
Obecnie zapotrzebowanie na złoto w produkcji obejmuje także:
- Złącza elektroniczne i komputerowe
- Chemia gospodarcza
- Stomatologia i zastosowania medyczne, w tym zastrzyki i narzędzia diagnostyczne
- Aeronautyka
- Produkcja szkła
Krótkie fakty z historii złota
Jak zapewne wiesz, złoto było używane przez ludzi od wieków. Niemal każda znana kultura odnotowała używanie złota jako sposobu na zademonstrowanie władzy i przywilejów. Jego blask i właściwości chemiczne sprawiły, że było bardzo cenne zarówno jako waluta, jak i towar, a później stało się podstawą biżuterii, technologii i innych gałęzi przemysłu.
Złoto ma więc długą, bogatą historię rozwoju i zastosowań. Poniżej przedstawiamy tylko niektóre z tych interesujących faktów.
- Złoto było jednym z pierwszych minerałów, których użycie odnotowano w kulturach prehistorycznych. Groby królewskie z Mezopotamii (dzisiejszy Irak) zawierały mnóstwo złotych przedmiotów pochodzących z pochówków wykonanych między 3800 a 2000 r. p.n.e.
- Pierwsze odnotowane użycie złota jako waluty miało miejsce w 700 r. p.n.e., kiedy to pojawiły się złote monety.
- W 700 r. p.n.e. badacze po raz pierwszy odnotowali wykorzystanie złota do celów dentystycznych.
- Symbol złota w układzie okresowym, "Au", został użyty przez Jönsa Jakoba Berzeliusa od łacińskiej nazwy minerału "aurum".
- Egipcjanie uwielbiali złoto i zaczęli je wydobywać już w 2000 r. p.n.e. Sama maska pośmiertna króla Tutenchamona zawierała około 100 kg złota.
- W Afryce Zachodniej, w czasach średniowiecza, sól miała taką samą wartość jak złoto!
- Nie ma zgodności co do tego, skąd wzięło się słowo "złoto". Angielskie słowo pojawiło się po raz pierwszy około 725 r. n.e. i wydaje się mieć pochodzenie germańskie, związane z pierwszymi słowami oznaczającymi "błyszczeć" i "żółty".
- Złoto było ulubionym materiałem metalurgów i to nie tylko ze względu na swój blask. Kowalność tego minerału sprawia, że jest ono niezwykle użyteczne, mimo że jest drogie. Z jednego grama złota można uzyskać metrowy arkusz, co sprawia, że jest ono idealne do zastosowań technologicznych.
- Republika Południowej Afryki i Chiny należą do największych producentów złota we współczesnym świecie.
- Złoto zostało odkryte w jakiejś formie na wszystkich kontynentach na Ziemi.
- Możesz jeść złoto! Kilka produktów oferuje płatki złota do jedzenia. Jak jednak wspomniano powyżej, nie dostarczają one organizmowi żadnych korzyści mineralnych.
- Na przestrzeni dziejów ludzie wydobyli około 142 000 ton złota. Naukowcy szacują również, że w morzach znajduje się około 9 miliardów ton złota, które w większości nie nadaje się do wydobycia, uformowanego w wulkaniczno-wydechowych złożach siarczkowych.
Tutaj, aby pomóc
O złocie można się jeszcze wiele nauczyć, zwłaszcza jeśli planujesz zostać inwestorem. Choć rynek złota jest odporny na zmienność reszty świata finansów, nigdy nie zaszkodzi poznać właściwości i wymagania dotyczące tego, co czyni złoto cennym.
Jeśli szukasz wskazówek na ten temat, skontaktuj się z nami. Nasz kompetentny i przyjazny personel z przyjemnością pomoże Ci dowiedzieć się więcej o złocie, możliwościach inwestycyjnych i nie tylko.