Top 10 krajów produkujących złoto

Mówiąc o produkcji złota, mamy na myśli przede wszystkim wydobycie złota; który kraj ma największe wydobycie rudy złota ze swoich kopalni. To wydobycie jest specyficzne dla danego kraju, nie wliczając w to inwestycji w obcych krajach przez międzynarodową korporację.

Wiele z tych krajów będzie miało swoje własne, autoryzowane i akredytowane rafinerie lub mennice do produkcji szerokiej gamy sztabek i monet z kruszcu lub doré (mieszanka złota i srebra) do odsprzedaży. Mogą one być przeznaczone dla banków narodowych, jako część narodowych rezerw metali szlachetnych, lub też mogą być przeznaczone na szerszy rynek publiczny, ale nie jest to uważane za część ich ogólnej produkcji złota.


Poniższe rankingi 10 największych producentów złota oparte są na danych opublikowanych przez Metals Focus i World Gold Council w kwietniu 2021 roku. Dane te są publikowane co roku, zazwyczaj krótko po rozpoczęciu nowego roku finansowego. Zmiany na tej stronie będą wprowadzane w miarę pojawiania się nowych danych dotyczących wydobycia.
 

10) INDONEZJA - 114,2 tony

W Indonezji znajduje się największa na świecie kopalnia złota - kopalnia Grasberg. Przypadkowo jest to również druga co do wielkości kopalnia miedzi na świecie. Miejsce to odpowiada za połowę całej produkcji złota w Indonezji.

Produkcja złota w Indonezji wzrosła w 2017 r. z 109 ton wyprodukowanych w 2016 r., ale nadal jest to poniżej poziomu z 2010 r., który wynosił 134,6 ton. Produkcja została wcześniej utrudniona przez ruch Free Papua; grupa wyzwolenia lub niepodległości, która dąży do tego, aby Papua - wschodnia prowincja w Indonezji - była wolna od więzów z Indonezją, jak jej sąsiedzi obok, Papua Nowa Gwinea.
 
9) MEKSYK - 122,4 tony

Meksyk jest bardziej znany z wydobycia srebra, ale ma długą historię produkcji złota, sięgającą ponad 500 lat wstecz. Produkcja w 2017 r. była niższa niż w 2016 r. i wyniosła 128,4 ton złota, ale przyszłość Meksyku ma potencjał - JEŚLI kraj może ograniczyć problemy związane z gangami. Górnicy metali szlachetnych w regionie byli przedmiotem zbrojnych napadów i porwań, wśród innych zagrożeń i wyzwań, ale z nowoczesną technologią wydobywczą otwierającą nowe drogi do bogactwa dla kraju, Meksyk może uznać, że nie może sobie pozwolić na przegapienie rozszerzenia działalności wydobywczej.
 
8) GHANA - 130,1 ton

Ghana jest znaną częścią regionu Złotego Wybrzeża w Afryce. Wydobycie złota na początku lat 90-tych stanowiło ponad 20% światowych zasobów.

Brytyjczycy wiedzieli o bogatym w złoto środowisku w Afryce Zachodniej na długo przed tym, a w ramach eksploatacji kolonialnej wydobywali ogromne ilości rudy złota w pobliskiej Gwinei.

Dane z 2017 roku dotyczące wydobycia złota są nieco niższe niż w 2016 roku, gdy wyniosło ono 131,4 tony, ale ostatni wzrost cen złota powinien pomóc ghańskiemu przemysłowi złotniczemu ponownie nabrać tempa.

.

7) AFRYKA POŁUDNIOWA - 156,9 ton

Republika Południowej Afryki jest jednym z najbardziej godnych uwagi krajów wydobywających złoto na świecie. Kraj ten może poszczycić się największymi na świecie zasobami w basenie Witwatersrand, ale w ostatniej dekadzie został prześcignięty przez kilka narodów pod względem wydobycia. Swego czasu RPA była odpowiedzialna za 15% światowego złota. Obecnie jej udział w globalnej produkcji wynosi zaledwie 4,2%.

Złoto stanowi ogromną część gospodarki, ale niepewność polityczna i gospodarcza odegrały swoją rolę w zahamowaniu przemysłu złota w RPA i pomimo najlepszych wysiłków Rady ds. Minerałów, RPA nadal boryka się z problemami. Produkcja złota spadła w 2017 roku z 162,8 ton w 2016 roku.

Rafineria Rand jest najbardziej znaną rafinerią złota w RPA, a miejsce to - dawniej lokalizacja Mennicy Królewskiej - działało tuż obok stolicy Johannesburga, produkując głównie złote monety bulionowe.
 

6) PERU - 166,6 ton

Peru to niezwykły kraj. Posiada solidne rezerwy metali szlachetnych, ale niestety, ze względu na wysokość nad poziomem morza, trudno jest nie tylko dostarczyć maszyny do niezbędnych miejsc, ale również dotrzeć z personelem do danego obszaru. Nawet wtedy wysokość niektórych miejsc powoduje trudności z brakiem tlenu i wynikającym z tego zmęczeniem.

Gospodarka Peru w ciągu ostatnich dwóch lub trzech lat nieco się poprawiła, co wiąże się z bardzo ułamkowym wzrostem produkcji złota; do 166 ton w 2016 roku.

złoto

5) KANADA - 171,2 tony

Kanada słynie z mleczarstwa, drewna i górnictwa, a ta ostatnia z tych trzech dziedzin idzie z siły na siłę. W 2014 roku kraj ten dogonił RPA pod względem produkcji złota, a rok później już go wyprzedził. W 2016 roku Kanada odnotowała 163,1 ton złota, a w 2017 roku dodała kolejne 8,1 ton.

Inwestorzy i kolekcjonerzy prawdopodobnie najlepiej będą znali Kanadę z produkcji monet klonowych. Są one dostępne w złocie, srebrze i platynie, a produkowane są w siedzibie Canadian Mint w Ottawie.
 

4) STANY ZJEDNOCZONE - 210 ton

Rząd USA jako pierwszy z 10 czołowych krajów produkujących złoto opublikował swoje dane za 2018 rok. Produkcja złota w USA wzrosła z 229,1 ton w 2016 r. do 243,6 ton w 2017 r., więc liczba 210 ton jest dość gwałtownie obniżona - z powrotem do poziomu z 2014 r. Uważa się, że słaby dolar amerykański zaszkodził sile wydatków firm wydobywczych w pierwszej połowie 2018 r., choć niektóre szkody zostały złagodzone dzięki umacnianiu się dolara w miarę upływu roku.

W latach 2014/2015 w USA znajdowały się trzy z 10 największych kopalni złota na świecie - Carlin, Goldstrike i Cortez, które do dziś są znaczącymi miejscami wydobycia.
 

3) ROSJA - 272,3 tony

Pozycja Rosji nie jest zaskakująca, biorąc pod uwagę, że kraj ten odpowiada za około 15% całkowitej produkcji minerałów na świecie, chociaż kraj ten był w wiadomościach bardziej ze względu na swój niemal monopol na pallad (i późniejszą bańkę cenową związaną z krótką podażą) niż na wydobycie złota.

W tym największym na świecie kraju działa wiele kopalni złota, a biorąc pod uwagę cel prezydenta Putina, jakim jest zastąpienie rezerw narodowych złotem, a nie dolarem amerykańskim, rozwój sektora wydobycia złota jest dla rosyjskiego premiera oczywistością.

Produkcja złota wzrosła w 2017 roku z 253,2 ton w 2016 roku.

.

2) AUSTRALIA - 289 ton

Australia jest wyspą bogatą w złoto. Brytyjczycy wykorzystali ten fakt i założyli oddziały Royal Mint w Sydney, Melbourne i Perth, a ta ostatnia jest obecnie oficjalną rafinerią kruszcu dla całej Australii - podlegającą regionalnemu rządowi Australii Zachodniej.

Produkcja złota wzrosła nieznacznie między 2016 a 2017 rokiem - z 287,7 ton - ale kraj może doświadczyć ostrzejszego wzrostu produkcji złota, gdy dane za 2018 rok zostaną ujawnione, co zbiegnie się z rosnącymi cenami złota.
 

Największy producent złota
.
A miejsce numer jeden jako największy producent złota na świecie trafia do...

1) CHINY - 429,4 tony

Chiny są zarówno największym na świecie producentem złota, jak i największym na świecie konsumentem złota, choć biorąc pod uwagę, że jest to najbardziej zaludniony kraj na świecie, nie powinno być zbytnim zaskoczeniem, że wygrywa on na froncie popytu na złoto.

Chiny wyprzedziły RPA jako największego producenta złota na świecie w 2007 roku i od tego czasu nie zostały prześcignięte. Produkcja złota w Chinach w 2017 r. była znacznie niższa niż w 2016 r., kiedy to wyniosła 463,7 ton, i najniższa od 2012 r., kiedy to wyniosła 413,3 ton. Niektórzy będą twierdzić, że dominacja Chin wynika z zaangażowania w kopalnie złota w krajach takich jak Tanzania i Ghana, i że ich produkcja złota jest liczona bezpośrednio jako chińska.

Podobnie jak w przypadku Rosji, spory Chin ze Stanami Zjednoczonymi (przede wszystkim wojna handlowa) doprowadziły do zawirowań gospodarczych. Kraj ten szuka sposobu na przejście z rezerw opartych na dolarze amerykańskim, a Chiny zaczęły dodawać do swoich krajowych rezerw złota od grudnia 2021 roku - po dwóch latach niekupowania i prawie dwóch dekadach podawania niewielkich lub żadnych informacji na temat rezerw złota narodu.

Te zawirowania - i globalne spowolnienie gospodarcze przez cały 2021 rok - można uznać za główny powód, dla którego produkcja złota w Chinach również traci tempo, ale z cenami złota perking up pod koniec ubiegłego roku i w 2019 roku, apetyt może dobrze zobaczyć popyt na złoto (a następnie produkcję) wspiąć.

Autor