Dlaczego warto kupić fizyczne złoto? Fizyczne złoto kontra ETF-y

Istnieje naprawdę wiele korzyści i zalet posiadania fizycznego złota w porównaniu ze złotem elektronicznym czy papierowym. Pomimo upływu dekady od Wielkiej Recesji, wciąż mamy do czynienia z niestabilnością systemu bankowego, brakiem akcji kredytowej, niskimi stopami procentowymi, niestabilnymi rynkami walutowymi i jesteśmy na początku krzywej spadkowej po szczytach giełdowych i kryptowalutowych z końca 2017 i początku 2018 roku.

Kupuj złoto - kupuj fizyczny złoty kruszec
Złoto oferuje mile widziane zabezpieczenie na turbulencje. Fizyczne złoto jest ponadczasowym aktywem, które zawsze będzie miało wartość i zawsze przetrwa próbę czasu. Fizyczne złoto zapewnia ostateczne ubezpieczenie Twojego majątku przed przyszłym kryzysem finansowym w nierentownej gospodarce.

We wrześniu 2008 roku były kanclerz Alistair Darling ogłosił, że ludzi dzieliły tylko
2 godziny dzieliły ludzi od niemożności wypłacenia własnych pieniędzy z brytyjskich banków. W szczytowym momencie kryzysu bankowego Darling stwierdził, że bliski upadek Royal Bank of Scotland (RBS) nieuchronnie i szybko rozprzestrzeniłby się na inne banki, gdyby nie awaryjne dofinansowanie w wysokości 50 mld funtów.
awaryjnego dofinansowania w wysokości 50 mld funtów. Już samo to stwierdzenie wystarczy, by wywołać dreszcze na plecach.

Wady ETF-ów:

Stare porzekadło "jeśli go nie trzymasz, to nie jesteś jego właścicielem" jest tu szczególnie aktualne. Fizyczne złoto oferuje Ci tę warstwę ochrony i bezpieczeństwa, której nie dają fundusze ETF.

Gold ETF jest funduszem giełdowym, w którym złoto jest głównym i jedynym towarem będącym przedmiotem obrotu. Podobnie jak w przypadku kryzysu bankowego, fundusze ETF są wrażliwe, nieprzewidywalne i kontrolowane poza Twoimi rękami. We wrześniu 2011 roku firma ETF London Gold Exchange zamknęła swoją stronę internetową, informując, że jest na stałe zamknięta dla biznesu.

W przypadku fizycznego złota, taka sytuacja nie będzie miała na Ciebie bezpośredniego wpływu, gdyż nie będziesz polegał na żadnej firmie czy osobie trzeciej, która będzie dbała o Twój majątek za Ciebie. Z fizycznym złotem to Ty je posiadasz, Ty ponosisz odpowiedzialność, Ty kontrolujesz swój majątek, co jest najlepszym sposobem na zachowanie aktywów i ochronę siebie i swoich bliskich przed ruiną finansową, gdyby zdarzył się najgorszy scenariusz.

złoto

Dywersyfikacja:

Podczas gdy fizyczne złoto jest bezpieczną przystanią, nie radzilibyśmy Ci alokować całego portfela w złoto. Fizyczne złoto powinno stanowić nowy wymiar Twojego portfela inwestycyjnego, być może początkowo inwestując tylko 5-10% płynnego majątku. Wielu inwestorów decyduje się później na wyższe alokacje w przyszłości, ale naszym zdaniem 5-10% to idealny punkt wyjścia. Zachęcamy inwestorów do rozproszenia swojego bogactwa. Dywersyfikacja jest inteligentna. Tak jak nieruchomości były dobrym miejscem do inwestowania przed krachem w 2007 roku, tak złoto jest teraz solidną inwestycją. Odradzamy jednak efektywne wkładanie wszystkich jajek do jednego koszyka, gdyż fizyczne złoto jest najlepszym sposobem na zabezpieczenie innych inwestycji.

Rozłożenie swoich interesów inwestycyjnych na akcje, nieruchomości i metale szlachetne jest mądrym, mało ryzykownym sposobem zarządzania portfelem. Jeśli Twoje akcje osiągają gorsze wyniki, istnieje prawdopodobieństwo, że ceny złota będą osiągać lepsze wyniki. Warto jednak zauważyć, że jeśli Twoje krótkoterminowe prognozy dla gospodarki są bardzo pozytywne, ogranicz swoje inwestycje w złoto do minimum, ponieważ można się spodziewać, że cena złota może się obniżyć, gdy światowa gospodarka ożywi się i zacznie rosnąć w szybkim tempie.
ożywia się i zaczyna rosnąć w szybszym tempie. Jest to mało prawdopodobny scenariusz, w którym wszystkie inwestycje będą w danym momencie w dobrej kondycji; inwestorzy, którzy odnieśli sukces, identyfikują właściwe rynki we właściwym czasie, a złoto fizyczne jest wielkim wyjątkiem od tej reguły, jako że jest to inwestycja długoterminowa, nigdy nie ma złego momentu na jego posiadanie.

Historia nie kłamie:

Nie jest niespodzianką, że firma handlująca złotem radzi każdemu, by posiadał niewielką ilość fizycznego złota, ale my robimy to, mając statystyki na poparcie naszej rekomendacji.

Dane historyczne ilustrują, jak cena złota konsekwentnie i z powodzeniem przewyższa wszelkie inne inwestycje. Jeśli jednak bezpieczna, mało ryzykowna inwestycja nie jest dla Ciebie, to ETF-y oferują bardziej spekulacyjną alternatywę inwestycyjną. Inną opcją jest skorzystanie z tego, co najlepsze z obu światów: spekulowanie na cenie złota poprzez ETF, jak również zakup fizycznego złota w celu rozłożenia i zredukowania elementu ryzyka.

Wciąż panuje błędne przekonanie, że trzeba być nieskończenie bogatym, by kupować złoto. W krajach takich jak Niemcy, Austria, Turcja i Rosja, które doświadczyły załamania gospodarczego w najnowszej historii, bardzo powszechne jest posiadanie fizycznych sztabek złota i fizycznych złotych monet, bez względu na to, do jakiej grupy społecznej należysz. Indie również, na przestrzeni dziejów, były narodem, który pozycjonował złoto jako bezpieczną przystań i doskonały sposób na ochronę i zachowanie bogactwa.

Przechowywanie i bezpieczeństwo:

Większość inwestorów szczęśliwie i bezpiecznie przechowuje swoje złoto w domu; w końcu jest to jedna z głównych zalet fizycznego posiadania sztabek i monet złota. Radzimy jednak, byś podjął pewne kroki, które pozwolą Ci uniknąć narażania na szwank bezpieczeństwa Twojej inwestycji. Po pierwsze, nie podejmuj niepotrzebnego ryzyka: zachowaj to dla siebie. Unikaj mówienia rodzinie, przyjaciołom i kolegom z pracy, że masz złoto na własność, bo nigdy nie wiadomo, kto słucha i kto może się o tym dowiedzieć.

Pamiętaj - złoto jest łatwe do ukrycia. Ze względu na jego znaczną wartość musisz posiadać złoto warte miliony funtów, zanim jego przechowywanie stanie się prawdziwym problemem. Ukryj je na strychu, w piwnicy, w ścianie, pod deskami podłogowymi, w pudełku po butach pod łóżkiem... możliwości są nieograniczone. Wyzwaniem jest ukrycie go w takim miejscu, do którego intruz nie miałby łatwego dostępu, gdybyś miał nieszczęście zostać włamany. Jeśli wolisz nie trzymać złota w zasięgu ręki, już za 35 euro rocznie możesz wynająć w banku skrytkę depozytową.

Kiedy uznasz, że nadszedł czas, by sprzedać swoje fizyczne złoto, zrealizowanie inwestycji jest równie proste, jak pozbycie się swojego Gold ETF. Jest mnóstwo renomowanych dealerów złota, którzy każdego tygodnia kupują i sprzedają złoto warte miliony funtów. Radzimy Ci przeprowadzić badania online i zadzwonić do nich, gdzie natychmiast zaoferują Ci cenę za Twój kruszec, opartą na aktualnej globalnej cenie spot złota.

Autor