Jak sprzedać złoto i srebro - przewodnik w 4 krokach

Zastanawiasz się, jak sprzedać złoto lub srebro, gdybyś w przyszłości musiał upłynnić swoje zapasy?

Być może niedawno otrzymałeś w spadku trochę złota i nie wiesz, co z nim zrobić, albo jesteś inwestorem w metale szlachetne, który chce pozbyć się części swojej kolekcji.

Niezależnie od przyczyny, musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, aby zapewnić sobie pokaźny zwrot z inwestycji. Bez wątpienia chcesz uzyskać jak najlepszą cenę za swoje złoto i upewnić się, że nie sprzedasz zbyt dużej części swojej kolekcji za jednym razem, co postawiłoby Cię w niekorzystnej sytuacji cenowej.

Niezależnie od tego, jaki jest powód sprzedaży metali szlachetnych, ten przewodnik pomoże Ci upewnić się, że transakcja jest tego warta i przebiega tak gładko, jak to tylko możliwe. Omówiono w nim najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę przed sprzedażą złota lub srebra, w tym

 • komu sprzedać
 • kiedy sprzedać
 • ile sprzedać
 • jaki rodzaj złota sprzedać.

Spis treści

 • 1. Znajdź właściwego kupca
 • 2. Dowiedz się, jaki rodzaj złota lub srebra sprzedać.
  • Monety American Eagle
  • Monety Buffalo
  • Monety europejskie i światowe
  • Sztabki
  • Monety gramowe
  • Biżuteria
 • 3. Rozważ sposób płatności
 • 4. Znajdź odpowiednią opcję sprzedaży
  • Sklepy z monetami
  • Pokazy monet
  • Dealerzy internetowi
  • Aukcje internetowe
  • Lombardy
 • Przemyślenia końcowe

1. Znajdź odpowiedniego kupca

Pierwsze pytanie, jakie powinieneś sobie zadać przed sprzedażą swoich rezerw złota i srebra, brzmi: "Komu mam sprzedać moje złoto?".

Wiarygodność kupca jest niezwykle istotna, gdyż branża jest pełna pozbawionych skrupułów dealerów, którzy najprawdopodobniej zaniżą Twoją cenę.

Czy jesteś przekonany o cenie oferowanej przez Twojego potencjalnego kupca? Co więcej, czy Twój kupiec jest skłonny sprzedać Ci Twoje złoto w późniejszym terminie, gdybyś chciał je odkupić?

Aby mieć pewność, że zawarłeś dobry układ, musisz znaleźć renomowanego i zaufanego kupca oferującego rozsądne stawki rynkowe, który zgodzi się na oba powyższe warunki.

Załóżmy, że kupujący nie ma sprawdzalnej siedziby, licencji na kupno i sprzedaż złota ani aktualnego ratingu BBB. W takim przypadku prawdopodobnie nie ma on wystarczającego doświadczenia, by wycenić Twoje złoto i zaoferować Ci uczciwą cenę.

Dowiedz się, czy Twój kupiec:

 • ma dobre rozeznanie i doświadczenie w kupnie i sprzedaży złota
 • Ma doliczone koszty, opłaty dla sprzedawcy lub opłaty za wysyłkę
 • Miał skargi od poprzednich sprzedawców

2. Dowiedz się, jaki rodzaj złota lub srebra chcesz sprzedać

Gdy już zdecydujesz się sprzedać część swojej kolekcji złota lub srebra, następnym pytaniem, które musisz rozważyć, jest to, jaki typ złota jest akceptowany na rynku.

Generalnie, kupujący będzie musiał wiedzieć, jakiego rodzaju złoto lub srebro posiadasz, i najprawdopodobniej zapyta, czy Twój produkt jest:

 • kruszec lub przedmiot kolekcjonerski
 • suwerenny (waluta rządowa) czy z prywatnej mennicy
 • Sztabka czy moneta
 • Biżuteria

Te pytania są najważniejsze, gdy zastanawiasz się, jak sprzedać złoto i srebro bez podatku. Od odpowiedzi na te pytania zależy ogólna cena, jaką uzyskasz, cena za uncję, a także - jeśli pierwotnie kupiłeś złoto lub srebro od dealera - czy może on je od Ciebie odkupić.

Oto kilka najpopularniejszych rodzajów złota i srebra, które dealerzy chętnie kupią.

Monety American Eagle

Mennica amerykańska produkuje złote i srebrne monety American Eagle w kilku wzorach, nominałach i z różnych metali. Na monetach tych widnieją dwie amerykańskie ikony: Łysy Orzeł i Lady Liberty, które pojawiły się od czasu ich pierwszego wybicia w 1986 roku.

Monety Buffalo

Złota i srebrna moneta Buffalo, ponownie wyprodukowana przez Mennicę Amerykańską, nawiązuje do projektu Buffalo Nickel z 1913 roku, autorstwa znanego rzeźbiarza Jamesa Earle Frasera.

Ta klasyczna moneta upamiętnia plemiona rdzennych Amerykanów i majestatycznego bizona, kolejny trwały symbol Ameryki. Od czasu wprowadzenia do obiegu w 2006 r. cieszy się ona popularnością wśród inwestorów.

Monety europejskie i światowe

Historycznie rzecz biorąc, europejskie złote i srebrne monety były w obiegu od około 1880 do 1930 roku.

Złote monety, takie jak brytyjski złoty suweren i inne z Francji, Austrii, Włoch i Szwajcarii, są nadal w obrocie. Podobnie, historyczne srebrne monety, takie jak holenderski srebrny 1 Gulden i duński srebrny 10 Kroner, są nadal cenne.

Popularne współczesne złote i srebrne monety europejskie i światowe, które są chętnie akceptowane przez dealerów w USA, to m.in:

 • Australijski Złoty Kangur
 • Złota austriacka filharmonia
 • Kanadyjski złoty liść klonowy
 • Złota chińska panda
 • Złoty Krugerrand z RPA
 • Srebrna moneta "Britannia
 • Srebrny Filharmonik Brytyjski
 • Srebrny Filharmonik Austriacki

Sztabki

Sztabki złota i srebra odpowiadają czystością i zawartością monetom, ale kosztują mniej niż cena spot złota i srebra, ponieważ są bite prywatnie.

Każda sztabka posiada stempel wskazujący jej dokładną wagę, próbę, numer seryjny dla potwierdzenia pochodzenia i dodatkowego zabezpieczenia.

Gramowe sztuki

Jednym z najprostszych sposobów na sprzedaż złota lub srebra są gramowe sztuki. Są one mniejsze niż pełne uncje trojańskie, co czyni je bardziej przystępnymi cenowo.

Wiele rafinerii metali szlachetnych tworzy gramowe sztuki jako szybki i niedrogi środek płatniczy dla inwestorów, którzy chcą rozpocząć swoją kolekcję.

Biżuteria

Sprzedając swoją złotą lub srebrną biżuterię, najprawdopodobniej nie uzyskasz takiej samej wartości odsprzedaży, jak w przypadku innych kruszców i monet.

Złota lub srebrna biżuteria często zawiera stop, który obniża jej czystość i sprawia, że wartość jest subiektywna dla kupującego.

Rafiner będzie musiał ją przetopić i przetworzyć na sztabkę, monetę lub kulę, co oznacza dodatkową pracę, a tym samym niższą cenę odsprzedaży.

3. Rozważ sposób płatności

Być może najbardziej krytycznym pytaniem, jakie powinieneś sobie zadać, zastanawiając się, jak sprzedać srebro lub złoto, jest to, w jaki sposób otrzymasz zapłatę.

Czy chcesz się upłynnić w pośpiechu i otrzymać natychmiastową zapłatę, czy też możesz poczekać trochę dłużej, by uzyskać wyższą premię za swoje monety lub sztabki?

Twoja pilna potrzeba sprzedaży będzie miała wpływ na rodzaj kupca, którego wybierzesz. Na przykład lombard może zapłacić Ci natychmiast, ale otrzymasz gorszą cenę za swoje przedmioty, niż gdybyś zdecydował się na skorzystanie z aukcji, która może zająć trochę czasu, zanim oddasz swoje pieniądze.

4. Znajdź odpowiednią opcję sprzedaży

Kolejną rzeczą, którą należy rozważyć, jest to, która opcja sprzedaży najprawdopodobniej pozwoli Ci uzyskać najlepszą cenę za Twoje złoto lub srebro. Poniżej przedstawiamy pięć najpopularniejszych opcji sprzedaży.

Sklepy z monetami

Lokalne sklepy z monetami są doskonałą opcją, ponieważ często płacą Ci natychmiast za Twoje złoto lub srebro i zazwyczaj podają uczciwe ceny rynkowe za złoto i monety numizmatyczne.

Choć ceny te nie są tak wysokie jak na aukcjach czy u dilerów, to są one całkiem uczciwe, biorąc pod uwagę, że dostajesz swoje pieniądze bez uciążliwego czekania.

Pokazy monet

Pokazy monet są doskonałym rozwiązaniem, jeśli sprzedajesz monety numizmatyczne, ponieważ dają one możliwość oceny Twoich monet przez różnych dealerów jednocześnie. Taka różnorodność dealerów w jednym miejscu daje Ci największe szanse na uzyskanie najwyższej ceny.

Jednak pokazy monet nie są zbyt częste i wymagają planowania, co nie czyni ich dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą szybko sprzedać monety.

Dealerzy internetowi

Wielu renomowanych internetowych dealerów monet prowadzi skup monet numizmatycznych i kruszców w USA i na całym świecie.

Oferują oni prawdopodobnie najlepsze ceny złota i srebra, ale wymagają minimalnej kwoty dolara, aby rozważyć zakup Twoich monet. Będziesz też musiał wysłać do nich monety (na własny koszt) i czekać na zapłatę.

Dealerzy internetowi pomagają Ci uniknąć nacisków ze strony lombardów i sklepów z monetami, zwłaszcza jeśli to właśnie u nich kupiłeś swoje przedmioty.

Aukcje internetowe

Sprzedaż złotych i srebrnych monet na eBayu i innych internetowych platformach aukcyjnych może przynieść Ci dobry interes, jeśli kupujący znają wartość kupowanych przedmiotów.

Jednak w przypadku niedoinformowanych kupujących możesz nie uzyskać tak dobrej ceny za pojedynczą kolekcję, na jaką liczyłeś, i może się okazać, że będziesz musiał przeprowadzić kilka transakcji lub dokonać selekcji potencjalnych kupców, zanim sprzedasz całą swoją kolekcję.

Musisz także wziąć pod uwagę opłaty dla sprzedającego, opłaty za korzystanie z platformy i koszty wysyłki.

Lombardy

Lombardy powinny być Twoją ostatnią deską ratunku, gdy zastanawiasz się, jak sprzedać srebro lub złoto. Są one dobrą opcją awaryjną, gdy szybko potrzebujesz gotówki, ale nie są najlepszym kupcem, jeśli posiadasz cenne monety numizmatyczne.

Lombardy istnieją po to, by przynosić zyski, dlatego istnieje większe prawdopodobieństwo, że zostaniesz oszukany na rzadkich monetach i otrzymasz niższy zwrot z inwestycji, ponieważ sprzedawca wykorzysta Twoją desperację przy sprzedaży.

Ostateczne przemyślenia

Zastanawiając się, jak sprzedać złoto lub srebro, chcesz, by proces ten był wygodny, bezpieczny i uczciwy. W końcu zainwestowałeś w swoje przedmioty, aby uzyskać zwrot i szkoda by było, gdybyś poniósł stratę.

Najprostszym sposobem na zapewnienie sobie korzystnej sprzedaży złota lub srebra jest wybór renomowanego kupca, najlepiej takiego, z którym już wcześniej robiłeś interesy. Zachowaj dyskrecję przy sprzedaży, by uniknąć kradzieży i możliwości napadu, a także dobrze się zastanów, by uzyskać jak najlepszą cenę za swoje przedmioty.

Odwiedź nasz dział poświęcony złotym programom IRA, aby dowiedzieć się więcej o faktach, korzyściach i zaletach inwestowania w złote programy IRA. Udzielamy porad bezstronnie, aby pomóc Ci podjąć najlepsze decyzje dla Twojego portfela inwestycyjnego.

Autor