Kupno złota i srebra: Nasz przewodnik


Zakup złota lub srebra jest opłacalną i satysfakcjonującą inwestycją. Ale jeśli próbujesz zdecydować, czy kupić złote czy srebrne sztabki lub monety, które z nich będą dla Ciebie najlepszym wyborem?
Każde z nich ma swoje zalety, jeśli chodzi o efektywność podatkową i elastyczność, jeśli chodzi o kupno i sprzedaż. Czy powinieneś więc kupić złoto lub srebro, czy też kupić oba rodzaje? Zapoznamy Cię z faktami i przedstawimy nasze rekomendacje.

Jakie są zalety złota kruszcowego?

Złoto jest znane jako bezpieczna inwestycja, a jego zdolność do konsekwentnego utrzymywania swojej wartości przemawia zarówno do rządów, banków, jak i inwestorów. Podczas gdy cena złota może mieć okazjonalne potknięcia, ogólny trend jest stały, niemal nieubłagany. W ciągu trzech lat od 29.5.2017. do 29.5.2020. cena złota LBMA (London Bullion Market Association) wzrosła z $1,265.50/oz. do $1,720.25.

Spośród wielu sposobów, w jakie można posiadać ten metal szlachetny, kruszec jest najbardziej popularny i praktyczny. Bullion, czy to złoto czy srebro, oznacza sztabki lub monety. Jest fizyczny i dlatego namacalny - możesz go przechowywać w domu lub w skarbcu i łatwo dostać go w swoje ręce, gdy chcesz go sprzedać.

Efektywność podatkowa

Jedną z kluczowych zalet inwestowania w złoto jest jego efektywność podatkowa. Prawie całe srebro jest objęte podatkiem VAT, ale złoto jest wolne od tego podatku, a niektóre złote monety są również zwolnione z podatku od zysków kapitałowych (CGT).

Zwolnienie z CGT może być dużą zaletą, jeśli sprzedajesz, oddajesz lub w inny sposób pozbywasz się aktywów i osiągasz zysk w wysokości £12,300 lub więcej; jeśli aktywa te zawierają złote monety w walucie brytyjskiej, nie będą one objęte CGT. Włączenie złotych monet zwolnionych z CGT jako części Twojego majątku może potencjalnie obniżyć sumę podlegającą opodatkowaniu poniżej progu £12,300, co oznacza, że unikniesz płacenia CGT.

Czy są jakieś wady inwestowania w złoto?

Wady mogą istnieć w zależności od tego, w jaki sposób inwestujesz w złoto. Elektroniczne lub wirtualne inwestycje, takie jak Gold ETF (Exchange Traded Fund) były celem oszustów, a nieliczni nieszczęśnicy przekonali się, że ich inwestycja nie istnieje. W każdym razie, w przypadku Gold ETF musisz być świadomy, że nie jesteś fizycznie właścicielem złota; w efekcie płacisz za kontrakt, który definiuje Twoją inwestycję.

Podczas gdy bardziej namacalnym sposobem inwestowania w złoto jest zakup złotej biżuterii, ma to również swoje wady. Choć wybrana przez Ciebie biżuteria może być spektakularna i atrakcyjna, rzeczywista zawartość złota będzie stanowić tylko część jej kosztu. Cena będzie również odzwierciedlać czas i umiejętności jubilera, wszelkie inne cenne składniki, takie jak diamenty, i być może również podatek VAT. Biżuteria jest delikatna i każde jej uszkodzenie powoduje natychmiastową dewaluację Twojej inwestycji. Złoty kruszec jest bardziej wytrzymały - choć nie zalecamy, byś nim rzucał!

Złoto kruszcowe jest więc formatem, który polecamy inwestorom w złoto. Pamiętaj jednak, że jeśli umieścisz wszystkie swoje pieniądze w jednej sztabce złota o wadze 1 kg, nie ma możliwości podzielenia tej inwestycji, jeśli chcesz mieć dostęp tylko do niewielkiego procenta jej wartości. Kilka mniejszych sztabek złota lub złotych monet o tej samej wartości zapewni Ci znacznie większą elastyczność.

Jakie są zalety srebrnego kruszcu?

Srebro może nie plasować się tak wysoko jak złoto pod względem postrzeganej wartości, ale mimo to może być opłacalną inwestycją. Podobnie jak złoto, jego zasoby są ograniczone, więc nigdy nie stanie się nagle bezwartościowe. Jednakże, relatywnie mniejsze ilości zaangażowane w handel srebrem oznaczają, że wahania rynkowe będą miały bardziej dramatyczny wpływ.

Ta zmienność jest zarówno zaletą, jak i wadą, w zależności od tego, czy kupujesz czy sprzedajesz i kiedy zdecydujesz się to zrobić. Cena za uncję srebra w dniu 15.5.2017 wynosiła 16,60 USD, a 15.5.2020 17,07 USD, ale pomiędzy tymi datami wzrosła do 18,31 USD i spadła do 14,27 USD (pomijając krótki i ekstremalny skok rynku spowodowany przez COVID-19).

Te szerokie wahania oznaczają, że srebrny kruszec jest najlepiej postrzegany jako inwestycja długoterminowa, ze strategią inwestycyjną, która pozwala Ci na przesiedzenie rynkowych dołków i sprzedaż podczas szczytów.

Oczywiście, jeśli kupujesz, to te koryta są dobrą wiadomością, a i tak srebro jest znacznie bardziej przystępne niż złoto, ze względu na niższą cenę za uncję. Srebro jest dostępne w takich samych ilościach jak złoto, nawet do jednej dwudziestej uncji z niektórych źródeł, więc możesz kupować małe kawałki w większych ilościach. To daje Ci odpowiednio większą elastyczność, gdy chcesz sprzedać. Jeśli będziesz potrzebował pozyskać fundusze nawet w czasie bessy na rynkach, poniesiesz znacznie mniejsze straty niż w przypadku analogicznej ilości złota.

Pamiętaj jednak, że od sprzedaży zostanie naliczony podatek VAT (obecnie w Wielkiej Brytanii wynosi on 20%), więc aby zarabiać na srebrze, musisz wziąć to pod uwagę przy wyborze momentu sprzedaży.

Dlaczego niektórzy twierdzą, że srebro jest złą inwestycją?

Z prawie każdą inwestycją wiążą się plusy i minusy. My nie powiedzielibyśmy, że srebro jest złą inwestycją - jak już wyjaśniliśmy, ma ono wiele do zaoferowania - ale jest kilka innych czynników, które powinieneś rozważyć.

Srebro jest używane do wielu innych celów niż tylko inwestycyjne. Ponieważ jest odblaskowe, przewodzi prąd, a nawet ma właściwości antybakteryjne, srebro ma liczne zastosowania w przemyśle. W związku z tym, popyt na srebro rośnie i spada wraz z popytem na produkty przemysłowe, które go wykorzystują.

Na słabych rynkach, spadek sprzedaży tych produktów zwiększa zmienność srebra, powodując dalszy spadek cen. Dlatego też, gdy tylko zechcesz wykorzystać część wartości swojego srebra, by wzmocnić swoje finanse, cena, którą otrzymasz, może Cię rozczarować. Z drugiej strony, przynajmniej będzie tańsze w zakupie; można powiedzieć, że to srebrna podszewka!

Inną ważną kwestią jest to, że ponieważ srebro jest warte mniej niż złoto, musiałbyś kupić go znacznie więcej, aby dorównać inwestycji w złoto. Jest to znane w kręgach inwestycyjnych jako stosunek złota do srebra.

W ciągu ostatnich pięciu lat stosunek ten wahał się od 65,68 do 124,10, choć szczyt ten zbiegł się ze szczytem pandemii COVID-19. W chwili pisania tego tekstu wynosi on bardziej reprezentatywny poziom 99,43. Przekładając to na warunki fizyczne, można zauważyć, że musiałbyś przechowywać około 100 razy więcej srebra, aby osiągnąć tę samą wartość w złocie. W zależności od tego, czy przechowujesz je w skarbcu, czy w ukrytych, sekretnych miejscach w swoim domu, efekt może być albo znacznie bardziej kosztowny, albo niewygodny.

sztabka

Jakie złoto lub srebro powinienem kupić?

Zarówno złoto, jak i srebro stanowią wartościowe, niezawodne i dające poczucie pewności inwestycje. Kruszec jest namacalny, łatwo zbywalny i w przeciwieństwie do ETF-ów czy udziałów w kopalniach srebra lub złota, dostęp do Twoich pieniędzy nie powinien być skomplikowany czy czasochłonny.

Sztabki złota możesz kupić w rozmiarach dostosowanych do Twoich finansów i strategii inwestycyjnej. Dla przykładu, dostarczamy sztabki Umicore o wadze 1g, 2,5g, 5g, 10g, 20g i 50g, 1 uncji, 100g i do 1kg. Jeszcze większy wybór oferują złote monety, o różnych nominałach, wybijane w wielu krajach, na przestrzeni wielu wieków.

Sztabki srebra są dostępne w podobnych rozmiarach jak sztabki złota, oczywiście po znacznie niższych cenach. Pamiętaj, że sztabka srebra o niskiej wadze, np. 2,5g, będzie bardzo mała - około 22mm x 13mm i mniej niż milimetr grubości, więc będziesz musiał ją starannie przechowywać, aby jej nie zgubić!

Inwestowanie w srebrne monety bulionowe

Monety z pewnością są bardziej interesujące niż sztabki. Dostępnych jest wiele różnych wzorów złotych i srebrnych monet, ale jeśli chcesz mieć pewność, że nie podlegają one podatkowi od zysków kapitałowych (CGT), musisz wybrać monety, które są brytyjskim prawnym środkiem płatniczym, o brytyjskim nominale. Oznacza to zakup monet z oferty Mennicy Królewskiej: w srebrze, serii Queen's Beasts, Lunar Series i Silver Britannias.

Srebrne monety Queen's Beasts są bite w serii dziesięciu wzorów heraldycznych, w srebrze o wadze 2 uncji lub 10 uncji. Moneta o wadze 2 uncji ma nominał 5 funtów, podczas gdy moneta o wadze 10 uncji ma nominał 10 funtów. Srebrna Britannia z Mennicy Królewskiej ma nominał 2 funty, ale oczywiście wartość rynkowa wszystkich tych monet jest znacznie wyższa.

Ponieważ ceny małych ilości srebra - powiedzmy 1oz. Srebrna Britannia - są stosunkowo niewielkie, możesz nawet traktować je jako walutę fiat, tzn. tak jak banknoty, ale z gwarancją, że będą miały większą siłę nabywczą niż pieniądz papierowy, jeśli waluta danego rządu ulegnie dewaluacji.

Pamiętaj, że jeśli kupisz srebrne monety i będziesz je przechowywał samodzielnie, będziesz musiał zapłacić za nie podatek VAT. Niektórzy dealerzy sprzedają je bez podatku VAT, ponieważ przechowują Twoje monety, jednak jeśli kiedykolwiek poprosisz o ich dostarczenie, podatek VAT stanie się wymagalny.

Inwestowanie w złote monety bulionowe
Brytyjskie złote monety będące prawnym środkiem płatniczym obejmują również serie Queens Beasts i Lunar, Gold Standard, Royal Arms i Gold Sovereigns and Britannias.

Nominały wahają się od 10 funtów za złotą Britannię o wadze 1/10 uncji, do 100 funtów za flagową wersję o wadze 1 uncji, za którą powinieneś zapłacić co najmniej piętnastokrotność jej wartości nominalnej. Dzięki szerokiemu wyborowi rozmiarów, monety te stanowią stosunkowo przystępną drogę do inwestycji w złoto.

Są one bite w ograniczonych ilościach i wiele z nich jest szybko wykupywanych przez wytrawnych inwestorów, więc być może będziesz musiał rozważyć alternatywne serie monet lub lata emisji, by stworzyć inwestycję, jakiej pragniesz. Pamiętaj, że w przeciwieństwie do innych inwestycji w złoto, te złote monety są wolne od podatku VAT i CGT, stanowiąc niezawodną, łatwą do przechowywania i przyjemną podstawę do rozpoczęcia lub budowania Twojej strategii inwestycyjnej.

Czy powinienem kupić złote czy srebrne monety?
My mówimy, żeby kupować i jedno i drugie. Mądry inwestor posiada zdywersyfikowane portfolio, tak aby nagły spadek wartości jednej z inwestycji nie zniszczył ogromnego procentu jego funduszu. Złoto, jak widzieliśmy, generalnie stale wzrasta w wartości, ale nie spektakularnie.

Wyniki inwestycyjne srebra są o wiele bardziej płynne, co daje więcej możliwości osiągnięcia szybkich zysków lub taniego zakupu.

Mieszane inwestycje w złoto i srebro dadzą Ci to, co najlepsze z obu światów, z niezawodnością złota i elastycznością srebra.

Autor